Polacy dostają ważny SMS. Chodzi o popularną usługę

Agnieszka Tkacz

Oprac.: Agnieszka Tkacz

Wielu Polaków dostało w ostatnich dniach nietypową wiadomość SMS. Ważność profili zaufanych, która została przedłużona przez pandemię COVID-19, wygaśnie wraz z końcem października. Sprawdzamy, co w takiej sytuacji trzeba zrobić i czy można przedłużyć ważność konta bez wychodzenia z domu?

Czy profil zaufany traci ważność? Ważna informacja dla Polaków.
Czy profil zaufany traci ważność? Ważna informacja dla Polaków.ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsEast News

Profil zaufany to duży komfort, szczególnie dla osób, które lubią załatwiać sprawy administracyjne przez internet i nie są fanami chodzenia do urzędów. Sprawdź, co możesz zrobić, aby przedłużyć ważność swojego konta w wygody sposób.

Jak sprawdzić ważność profilu zaufanego?

Aby sprawdzić ważność profilu zaufanego oraz to, czy wygaśnie wraz z końcem października, należy zalogować się na witrynie pz.gov.pl. Następnie przechodzimy do zakładki "Szczegóły profilu". W sekcji "Sposób utworzenia/przedłużenia" powinniśmy znaleźć potrzebne informacje. Jeśli znajduje się tam komunikat o treści: "Profil zaufany przedłużony automatycznie na czas pandemii" oznacza to, że zostanie on unieważniony 31 października, niezależnie od tego, jaka data wygaśnięcia widnieje przy profilu.

Jak przedłużyć ważność profilu zaufanego?

Jeśli widzimy informację, że nasz profil zaufany wygasa wraz z końcem października, możemy w prosty sposób go przedłużyć. Ważne, aby zrobić to, jeszcze przed wygaśnięciem konta.

Wystarczy zalogować się do profilu zaufanego, a następnie wybrać opcję "Przedłuż ważność". Na adres e-mail oraz na numer telefonu powinny przyjść wiadomości, w których znajdziemy odpowiednie kody. Po ich otrzymaniu możemy ponownie się zalogować. Ważność naszego konta powinno zostać przedłużona.

Jeśli nie możemy zalogować się do naszego profilu zaufanego, konieczne będzie uzyskanie do niego dostępu w inny sposób.

Czy po przedłużeniu ważności profilu zaufanego można logować się przez bank?

Jeśli chcemy logować się do profilu zaufanego za pomocą bankowości elektronicznej, po przedłużeniu ważności konta, prawdopodobnie trzeba będzie dokonać kilku zmian w jego ustawieniach. W "Szczegółach profilu" znajdziemy opcję "Zmień dostawcę tożsamości na bank". Po kliknięciu jej zostaniemy przeniesieni do nowego okna. Wybieramy z listy nasz bank i opcję "Zmień dostawcę tożsamości". Następnie logujemy się do konta i potwierdzamy przekazanie danych.

Potwierdzamy zmianę za pomocą metody autoryzacji, którą wykorzystuje nasz bank. Od tego momentu możliwe będzie logowanie się do profilu zaufanego za pomocą danych do bankowości elektronicznej.

Wizyta w urzędzie nie jest konieczna do założenia profilu zaufanego lub przedłużenia jego wartości.123RF/PICSEL

Jak potwierdzić profil zaufany?

Istnieje kilka sposobów na uzyskanie i potwierdzenie profilu zaufanego. Jednym z nich jest wykorzystanie jako dostawcy tożsamości banku. Dzięki bankowości elektronicznej wystarczy zalogować się na swoje konto bankowe, a następnie w aplikacji mobilnej lub przez stronę banku potwierdzić swoją tożsamość. Jest to prosty i intuicyjny sposób, który nie będzie stanowił wyzwania dla osób, które korzystają z bankowości online na co dzień.

Osoby, które posiadają polski dowód osobisty lub ważny polski paszport, mogą złożyć wniosek online, a swoją tożsamość potwierdzić za pomocą rozmowy wideo z urzędnikiem. Będzie do tego potrzebne urządzenie z kamerą oraz mikrofonem. Rozmowy przeprowadzane są przez aplikację Microsoft Teams. Wnioskodawca może wybrać dogodny dla siebie termin, a link do spotkania dostanie w e-mailu od urzędnika.

Profil zaufany można również potwierdzić, używając e-dowodu osobistego. Do tej opcji konieczne jest posiadanie dowodu osobistego z warstwą elektroniczną oraz czytnika NFC.

Możliwe jest również założenie profilu zaufanego poprzez wizytę w placówce. Należy wypełnić wniosek, a jego złożenie potwierdzić osobiście w urzędzie. Opcja ta jest możliwa zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Zobacz także:

Szwecja. Hotel w latarni morskiej Deutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas