Czy sztuczna inteligencja pomoże Ci poskromić Excela? Jak tworzyć funkcjonalne arkusze dzięki AI?

Automatyzacja procesów w przedsiębiorstwach to nieoceniony sposób, by wygenerować spore oszczędności finansowe. Dzięki sztucznej inteligencji oraz zaawansowanym modelom językowym, np. Bard czy GPT, Twoja firma może działać o wiele wydajniej. Zobacz, jak dzięki potędze AI poradzić sobie z Excelem!

W jaki sposób sztuczna inteligencja "dogaduje się" z Excelem?

Kluczem do sukcesu AI okazało się przeprowadzenie radykalnych zmian w zasadach trenowania. Rewolucję rozpoczęły dwa już niemal zapomniane modele językowe: VAR oraz BERT. To właśnie dzięki nim oprogramowanie zaczęło rozumieć reprezentację słów i potrafiło odnieść się do danego problemu w sposób analityczny.

W pewnym uproszczeniu, gdy wydasz ChatGPT polecenie stworzenia formuły, która będzie sumowała wartości z kolumn A2, A3 i C5, a następnie wyświetlała je w polu D8 w Excelu, to AI je zrozumie. W jaki sposób? W kilka milisekund po wciśnięciu przycisku enter na klawiaturze rozbije Twoją wypowiedź na tokeny, a następnie wyodrębni polecenie, które ma wykonać.

To właśnie dlatego warto trzymać się prostych zdań, które jednoznacznie opisują efekt, jaki chcesz osiągnąć. Jak myślisz, które ze sformułowań lepiej trafi do GPT?

a. Mam arkusz, a w nim obliczam sobie koszty paliwa w firmie dla pracowników i dla mnie. W firmie mam trzy auta (Forda Focusa, Opla Astrę w dieslu i Renault Megane 2016 przed liftingiem), oblicz mi łączny koszt paliwa.

b. W przedsiębiorstwie znajdują się trzy samochody osobowe. Wydatki na paliwo przypisane są w następujący sposób: pojazd 1 - kolumna A2, pojazd 2 - kolumna A3, pojazd 3 - kolumna A4. Zsumuj wydatki na paliwo i wyświetl je w kolumnie D2.

Oczywiście to drugie. Ponieważ jest dokładniejsze z punktu widzenia algorytmu. ChatGPT nie musi wiedzieć, jakie dokładnie pojazdy zużywają paliwo. Interesują go liczby i kolumny oraz to, co trzeba z nimi zrobić. Właściwe wydawanie komend to klucz do sukcesu w zarządzaniu Excelem, ale i wieloma innymi narzędziami w firmie. Sporo danych o promptach, czyli poleceniach dla ChatGPT znajdziesz na Firmove.pl.

Jak ChatGPT pomoże Ci usprawnić pracę z arkuszem kalkulacyjnym?

Oprogramowanie tworzone przez fundację OpenAI stale ewoluuje: zwiększają się zarówno "wsad", czyli baza wiedzy, jaką dostarczają twórcy, jak i ilość informacji, które narzędzie otrzymuje w toku wykonywania codziennych zadań przez użytkowników - a tych na całym świecie jest już niemal 190 milionów[1].

Główne obszary, gdzie ChatGPT może Ci pomóc we współpracy z Excelem to:

● tworzenie formuł i formatowanie arkuszy - łatwo stworzysz lub zaktualizujesz wzory matematyczne, statystyczne, finansowe oraz przeanalizujesz dane, na których szczególnie Ci zależy;

● analiza danych - dzięki ChatGPT szybko stworzysz nawet rozbudowane zestawienia, które później możesz wyeksportować do innych aplikacji lub wykorzystać w prezentacji. Sztuczna inteligencja od OpenAI świetnie radzi sobie też z prognozowaniem trendów: zarówno krótko-, jak i długookresowych;

● zarządzanie makrami i automatyzacją - AI poradzi sobie też ze stworzeniem makr działających w środowisku VBA (Visual Basic for Applications), dzięki czemu można szybko eksportować dane między różnymi narzędziami;

● rozwiązywanie problemów - ChatGPT dysponuje bogatą bazą wiedzy o Excelu, ale i innych usługach, które służą do analizy danych, na przykład o Arkuszach Google. Jeśli nie wiesz, jak stworzyć wykres lub zmienić jego typ, możesz po prostu zapytać o to sztuczną inteligencję i poprosić, by krok po kroku wskazała działania, jakie musisz podjąć.

Jest to technologia, która może znacząco usprawnić Twoją pracę z arkuszami kalkulacyjnymi. Pamiętaj, że ChatGPT lubi, gdy polecenia są precyzyjne i skoncentrowane na uzyskaniu konkretnego efektu. Jeśli nie wiesz, jak je sformułować, zajrzyj na Firmove.pl.

[1] https://nerdynav.com/chatgpt-statistics/

Artykuł sponsorowany

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy