Reklama

Artemis 1. Gdzie oglądać start misji na Księżyc? NASA pokaże to na YouTube

Stało się – rakieta SLS od kilku dni czeka na stanowisku startowym, aby w poniedziałek 29 sierpnia wyruszyć w kierunku Księżyca. Wszystko w ramach programu Artemis, który za kilka lat zabierze ponownie ludzi na Srebrny Glob. Okno startowe dla SLS i statku Orion zaplanowano między 14.33 a 16.33 polskiego czasu. Wszystko to będzie można oglądać na żywo w Internecie. Misja Artemis 1 rozpocznie się, jeśli dopisze pogoda. W przypadku problemów NASA odwoła start i poda nową datę startu.

  • Przygotowania do misji trwają już wiele miesięcy. NASA pragnie ponownie wysłać astronautów na Księżyc, bo mija właśnie 50 lat, odkąd człowiek po raz ostatni postawił tam stopy. 
  • Nie dziwi więc olbrzymie zainteresowanie samym startem, jak i tym, jakie nadzieje budzi cały program Artemis i misja Artemis 1.

Misja Artemis to próba generalna przed lotem na Marsa

Jak sama nazwa wskazuje (Artemis 1), jest to pierwsza misja z całego programu. Doprowadzi on nas do dwóch wielkich wydarzeń. Pierwszym z nich będzie planowany na 2025 roku lot i lądowanie astronautów na Księżycu. Rok wcześniej astronauci jedynie oblecą ziemskiego satelitę. Drugim będzie w przyszłości misja na Marsa, a księżycowe loty mają być przed tym próbą generalną.

Reklama

Starty przekładano już kilka razy, głównie ze względów bezpieczeństwa. W przypadku takich projektów wszystko musi być dopięte na ostatni guzik i tak też się stało. Rakieta jest gotowa do startu, który planowo ma nastąpić w poniedziałek, 29 sierpnia 2022 roku.

Gdzie oglądać na żywo start misji Artemis 1 i rakiety SLS

Okno pogodowe zostało wyznaczone na poniedziałkowe popołudnie czasu polskiego. Mieści się ono między godz. 14:33 a 16:33. W tym czasie musi odbyć się start rakiety SLS. 

NASA, podobnie jak w przypadku innych tego tupu wydarzeń, przygotowuje oczywiście doskonałą oprawę medialną, bo i samo wydarzenie na to zasługuje. 

Ostatnie kilkanaście godzin przed startem będzie stale rejestrowane, a każdy ruch inżynierów i astronautów, śledzony przez oglądających na całym świecie. 

NASA przeprowadzi relacje na swoich kanałach telewizyjnych (NASA TV, również w jakości 4K), ale przede wszystkim w Internecie. Transmisja online odbędzie się na YouTube, a streaming możecie zobaczyć poniżej:

Jedno jest pewne - data 29 sierpnia 2022 roku przejdzie do historii i rozpocznie kolejny wielki etap w erze podboju kosmosu. Pozostaje trzymać kciuki za powodzenie samego startu, jak i kolejnych misji w ramach programu Artemis.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy