Crew-7 wystartował na ISS z kolejną misją załogową NASA i SpaceX

Crew-7 właśnie wystartował na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Misja jest wspólnym przedsięwzięciem NASA oraz SpaceX. Wcześniej doszło do małych opóźnień i start został przesunięty na sobotę. Czwórka astronautów poleciała na ISS i spędzi tam kilka miesięcy.

Start Crew-7 miał miejsce o godzinie 3:27 czasu wschodniego (9:27 czasu w Polsce). Misja wystartowała ze stanowiska startowego 39A w Centrum Kosmicznym imienia Johna F. Kennedy'ego na Florydzie. Rakieta Falcon 9 wyniosła w kosmos kapsułę załogową Dragon o nazwie Endurance. Sam start odbył się zgodnie z planem i bez przeszkód.

Początkowo lot planowano na 25 sierpnia, jednak amerykańska agencja poinformowała o małym opóźnieniu. Start rakiety Falcon 9 z kapsułą Dragon został przesunięty na sobotę.

Reklama

SpaceX wcześniej zapewniało, że rakieta Falcon 9 wraz z kapsułą załogową Dragon są gotowe do startu. Nie przewidywano problemów natury technicznej, które uniemożliwiłyby wystrzelenie astronautów. Załoga misji Crew-7 przed startem również miała się dobrze i była gotowa do lotu na ISS.

Lot misji Crew-7 można obejrzeć w internecie na żywo. Własne streamy udostępnią agencja NASA oraz firma SpaceX. Transmisja odbywa się m.in. na kanałach YouTube'a.

NASA i SpaceX wystrzeliły na ISS czworo astronautów

W ramach misji Crew-7 na Międzynarodową Stację Kosmiczną poleciały cztery osoby. Dowódcą jest astronautka NASA Jasmin Moghbeli. Towarzyszą jej Satoshi Furukawa (specjalista misji) z japońskiej agencji JAXA, Andreas Mogensen (pilot) z ESA oraz rosyjski kosmonauta Konstantin Siergiejewicz Borysow (specjalista misji). Cała czwórka spędzi na pokładzie ISS kilka miesięcy.

Jest to już kolejna misja załogowa na Międzynarodową Stację Kosmiczną z udziałem astronautów, którzy na jej pokładzie prowadzą różne badania oraz eksperymenty w imię nauki. Ponadto odpowiadają za jej serwisowanie. ISS jest finansowane głównie z pieniędzy Stanów Zjednoczonych oraz Rosji. Stacja składa się z kilkunastu modułów. Pierwsze z nich wyniesiono w kosmos w 1998 r. Natomiast w 2020 r. na jej pokładzie zamieszkała pierwsza załoga.

Kapsuła załogowa Endurance była wykorzystana już dwukrotnie. NASA i SpaceX użyli jej w ramach misji Crew-3 i Crew-5. Statek pozostanie zadokowany do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez kilka miesięcy i powróci na Ziemię w 2024 r. Po przylocie członków Crew-7 astronauci biorący udział w misji Crew-6 zaczną przygotowywać się do powrotu. Załogi spędzają w ostatnim czasie na pokładzie ISS po około pół roku. Są przy tym narażone na niebezpieczne promieniowanie kosmiczne. Dlatego nie przebywają tam przez kilka lat.

Crew-7 jest już siódmą misją operacyjną SpaceX z udziałem astronautów, która jest realizowana dla NASA. Wkrótce loty na ISS mają odbywać się także z wykorzystaniem kapsuły Starliner opracowanej przez Boeinga, ale musi ona jeszcze przejść pewne testy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Crew Dragon | NASA | SpaceX | Falcon 9 | Kosmos
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy