Ile kosztuje lot w kosmos? Fortuna za minuty w stanie nieważkości

To, ile kosztuje lot w kosmos, zależy przede wszystkim od tego, z kim chcemy wybrać się w niezwykłą podróż. Obecnie loty suborbitalne, w których statek dociera do przestrzeni kosmicznej, ale jego trajektoria przecina ziemską atmosferę i nie wychodzi poza orbitę, oferują czterej giganci. To Virgin Galactic, Blue Origin, SpaceX oraz Space Perspective. Jak się okazuje, najtańsza oferta to mniej więcej średnia cena mieszkania w Warszawie. Ile kosztuje lot w kosmos?

Gdzie zaczyna się kosmos?

Odpowiadając nieco filozoficznie, można powiedzieć, że "to zależy". Ten relatywizm wynika oczywiście z wysokości. Stany Zjednoczone, choć nie definiują granicy kosmosu, posiadają definicję astronauty. Ta używana przez Siły Zbrojne USA opisuje osobę, która poleciała powyżej 50 mil (80,5 km). To wartość bliska granicy pomiędzy mezosferą i termosferą.

Z kolei Międzynarodowa Federacja Lotnicza, która zajmuje się m.in. ustalaniem norm w aeronautyce i astronautyce, umowną granicę pomiędzy atmosferą Ziemi i przestrzenią kosmiczną ustaliła na wysokości 100 km. To linia Kármána. Sama linia w uproszczeniu to granica, powyżej której do lotu niepotrzebne są już skrzydła.

Reklama

CZYTAJ TAKŻE: Multimiliarder wyśle ludzi na Księżyc. Elon Musk ma potężnego rywala

Gdzie zaczyna się kosmos? Trzeba pamiętać, że nie ma ścisłej granicy między atmosferą a przestrzenią kosmiczną. Można więc uznać, że kosmos to 86 km, które osiągnął 11 lipca 2021 roku Richard Branson. Bezpodstawne wydają się więc oskarżenia innego miliardera, Jeffa Bezosa, który wytykał Bransonowi, że ten nie przekroczył umownej granicy linii Kármána.

Ile kosztuje lot w kosmos? Virgin Galactic

Virgin Galactic wspomnianego Bransona korzysta z dużego samolotu transportowego startu poziomego. Ten osiąga wymaganą wysokość, a następnie dochodzi do odłączenia mniejszego statku powietrznego o napędzie rakietowym. Ten wlatuje w przestrzeń kosmiczną, a powrót na Ziemię następuje lotem szybowym.

Ile kosztuje lot w kosmos z Virgin Galactic? Pierwsze bilety zostały sprzedane za kwotę od 200 tys. do 250 tys. dolarów. To była "promocja", ponieważ kolejne loty w kosmos z Virgin Galactic mają kosztować od 350 do 450 tys. dolarów

Ile kosztuje lot w kosmos? Blue Origin

Firma Jeffa Bezosa za pierwszy lot w kosmos wzięła 28 mln dolarów. Taką cenę wylicytował anonimowy biznesmen. Lot odbył się w czerwcu 2021 roku, niemniej jednak można się podziewać, że była to jednorazowa cena. Ile kosztuje lot w kosmos z Blue Origin? Chociaż Bezos nie podaje kwoty, mówi się, że lot w kosmos to ok. 500 tys. dolarów.

Podobnie jak w przypadku Virgin Galactic, Blue Origin zabiera na pokład sześciu pasażerów. Firma Bezosa wynosi w przestrzeń kosmiczną kapsułę załogową dzięki rakiecie pionowego startu New Shepard. Kapsuła odłącza się od rakiety i osiąga linię Kármána. Statek wraca na Ziemię, opadając na trzech spadochronach.

Ile kosztuje lot w kosmos? Musk żąda fortuny

Znacznie dłuższe i jednocześnie znacznie droższe mają być podróże ze SpaceX. Ekscentryczny Elon Musk chce, by kosmiczna przygoda była czymś więcej, niż tylko przekroczeniem wymaganej wysokości. SpaceX ma oferować loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Co więcej, statki kosmiczne Muska mają osiągać orbitę Księżyca.

Ile kosztuje lot w kosmos? Ta dłuższa podróż ma kosztować fortunę, którą mogą wydać naprawdę nieliczni. Za miejsce na pierwszym statku wycieczkowym SpaceX, który dotrze do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, według różnych informacji ma kosztować 55 milionów dolarów.

Ile kosztuje lot w kosmos? Space Perspective

Najtańszy lot w kosmos to propozycja firmy Space Perspective. Amerykański startup zbudował statek kosmiczny Neptun. Ten jednak osiągnie wysokość "tylko" 30 km. Lot odbywać się będzie przy pomocy gigantycznego balona o średnicy dochodzącej do 100 m. Będzie wypleniony wodorem, a kapsuła zwiśnie na wysokości 30 km na dwie godziny

Pierwsze turystyczne loty w przestrzeń okołoziemską z użyciem balonu Neptune mają ruszyć pod koniec 2024 roku. Ile kosztuje lot w kosmos ze Space Perspective? Za ten trzeba zapłacić 125 tys. dolarów. To mniej więcej cena za mieszkanie w Warszawie, które obecnie kosztuje średnio ok. 684 tysięcy zł. Loty balonem Naptune nie gwarantują jednak doświadczenia stanu nieważkości

CZYTAJ TAKŻE:

Ten dziwny załogowy pojazd leci na Księżyc! NASA podała datę

Kim jest Sławosz Uznański, pierwszy polski rezerwowy astronauta?

15 faktów o lotach kosmicznych, które musisz znać

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy