Reklama

Jak obserwować częściowe zaćmienie Słońca w Polsce? Potrzebujesz folię ND5

25 października będzie można oglądać częściowe zaćmienie Słońca. Najlepsze warunki do obserwacji będą na północnym wschodzie Polski, gdzie Księżyc zasłoni Słońce w 45 procentach. To będzie z pewnością najważniejsze wydarzenie astronomiczne w 2022 roku.

Jest całkowite, częściowe i obrączkowe. Jak powstaje Zaćmienie Słońca?

Zaćmienie Słońca jest zjawiskiem astronomicznym, które powstaje w momencie, gdy Księżyc ustawia się pomiędzy Słońcem i Ziemią w prostej linii. Wówczas dochodzi do przysłonięcia światła słonecznego. 

Można wyróżnić kilka rodzajów zaćmienia Słońca: 

  • całkowite,
  • częściowe, 
  • obrączkowe. 

W przypadku całkowitego zaćmienia tarcza Słońca jest przykryta przez tarczę Księżyca o tym samym rozmiarze kątowym na nieboskłonie. Zaćmienie całkowite występuje rzadko, średnio raz na 18 miesięcy. Wówczas możemy zaobserwować jedynie koronę słoneczną. 

Reklama

Zjawisko częściowego zaćmienia Słońca występuje nie tylko przed i po jego całkowitym zaćmieniu. Jest też zależne od miejsca obserwacji albo odbywa się niezależnie. Wtedy Słońce przysłonięte jest tylko w części. 

Zaćmienie obrączkowe (lub pierścieniowe) jest z kolei niezwykłym i spektakularnym rodzajem zaćmienia Słońca. Występuje, gdy Księżyc jest zbyt oddalony od Ziemi i nie może całkowicie przysłonić Słońca. Wówczas widoczna jest obrączka z czarnym dyskiem w środku, lub jak mówi się wśród astronomów - ognista obręcz (the ring of fire - ang.).

Kiedy jest najbliższe zaćmienie Słońca w 2022 roku?

Zjawisko zaćmienia Słońca występuje zazwyczaj kilka razy w roku. W 2022 roku było już oglądane 30 kwietnia na obszarze południowego Pacyfiku, w południowej części Ameryki Łacińskiej oraz z terenów Antarktydy. 

Kolejne zaćmienie Słońca będzie miało miejsce 25 października 2022 roku. Tym razem będzie widoczne również z Polski, a zwłaszcza na północnym wschodzie kraju, gdzie Księżyc zasłoni Słońce w 45 procentach.

Na południowym zachodzie Polski będzie najgorzej. Tam najgłębsza faza zaćmienia Słońca osiągnie 31 procent. 

Częściowe zaćmienie Słońca w Polsce rozpocznie się 25 października o 11:11, następnie około 12:20 osiągnie punkt kulminacyjny i zakończy się około godziny 13:30.

Z kalkulacji astronomicznych wynika, że całkowite zaćmienie Słońca z terenu Polski będzie można oglądać dopiero 7 października 2135 roku.

Czy do oglądania zaćmienia Słońca wystarczą okulary przeciwsłoneczne?

Do obserwacji częściowego zaćmienia Słońca trzeba się przygotować. Nie obserwuj tego zjawiska teleskopem albo lornetką bez odpowiednich filtrów. Sprzęt optyczny skupia światło, co może uszkodzić wzrok. 

Do obserwacji nie przydadzą się też okulary przeciwsłoneczne. 

Można wykorzystać specjalne okulary z filtrem ND5 albo maskę spawalniczą lub przydymione szkło, ale pamiętaj, żeby robić to z przerwami. To dlatego, że promieniowanie UV niszczy wzrok człowieka po dłuższym patrzeniu w stronę Słońca. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zaćmienie Słońca

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy