Kapsuła Orion oddaliła się od Ziemi o 430 000 kilometrów. To historyczny rekord

NASA: kapsuła Orion pobiła unikalny rekord. Podczas misji Artemis 1 jej odległość od Ziemi wynosiła 430 tysięcy kilometrów. To najlepszy wynik w historii podboju kosmosu. W pobitym polu pozostawiła legendarny pojazd z misji Apollo 13.

Jeden z najstarszych rekordów w historii podboju kosmosu przez człowieka został właśnie pobity przez bezzałogową kapsułę Orion. Chodzi o maksymalną odległość od Ziemi, na jaką kiedykolwiek oddalił się załogowy pojazd kosmiczny.

Niezwykły rekord został ustanowiony przez pojazd NASA nad ranem w sobotę 26 listopada. W czasie testowego lotu w ramach misji Artemis 1 przez chwilę Orion znajdował się w odległości prawie 430 tysięcy kilometrów od Ziemi. To wynik lepszy o ponad 30 tysięcy kilometrów od tego, który 52 lata temu uzyskała pechowa misja Apollo 13

Reklama

15 kwietnia 1970 roku moduł załogowy Apollo 13  znajdował się ponad 400 tysięcy kilometrów od Ziemi. We wpisie w serwisie społecznościowym twitter NASA nie kryła satysfakcji.

Pojawiły się także głosy sceptyczne, czy aby na pewno ten rekord można uznać. Misja Artemis 1 jest bowiem bezzałogowa, a na pokładzie Oriona są jedynie manekiny. Tymczasem załoga misji Apollo 13 znajdowała się w kapsule, kiedy od Ziemi dzielił ich dystans 400 171 kilometrów.

To jednak nie ma większego znaczenia, gdyż podczas kolejnych misji programu Artemis na pokładach pojazdów kosmicznych będą ludzie.
Gigant Lockheed Martin, który współtworzył kapsułę Oriona, w mediach społecznościowych przedstawił nagranie z kamer Oriona, kiedy był ustanawiany światowy rekord największej odległości od Ziemi pojazdu załogowego zbudowanego przez człowieka. "Nazywamy to delikatną równowagą" - napisali w tweecie eksperci amerykańskiego koncernu.

Na kolejny "rekord odległości od Ziemi" nie trzeba było długo czekać. Już w poniedziałek 28 listopada Orion oddalił się od naszej planety na rekordową odległość ponad 435 tysięcy kilometrów. W tej "kosmicznej rywalizacji" NASA nie powiedziała z pewnością ostatniego słowa.
Statek kosmiczny misji Artemis 1 jest już w drodze powrotnej na Ziemię. NASA przewiduje, że 11 grudnia wyląduje w Oceanie Spokojnym. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NASA | Artemis | orion | rekord
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama