Kosmiczny pociąg nad Polską. Widowisko pojawi się w nocy trzy razy
Tej nocy nad Polską pojawi się tzw. kosmiczny pociąg, który będzie można zaobserwować aż trzy razy. W jakich godzinach i gdzie należy wypatrywać Starlinków? Podpowiadamy.
Kolejna okazja do obserwacji ciekawych efektów na nocnym niebie pojawi się już lada chwila. Tak zwany kosmiczny pociąg związany z działalnością firmy SpaceX Elona Muska, przeleci bowiem tej nocy nad Polską aż trzy razy. Podpowiadamy godziny przelotów satelitów.
Starlinki nad Polską. Tej nocy będzie widać trzy przeloty
O godzinie 4:16 naszego czasu z platformy w Cape Canaveral na Florydzie wystartował Falcon 9, w związku z czym czekają nas tej nocy trzy widowiskowe przeloty Starlinków. Według opisu misji SpaceX w kosmos wysłano tym razem 20 satelitów. Oprócz 7 tradycyjnych Starlinków V2 Mini, w składzie znalazły się też urządzenia umożliwiające bezpośrednie połączenie z telefonami komórkowymi, podaje serwis Spaceflight Now.
20 satelitów wyniesiono w przestrzeń kosmiczną w 14. rocznicę pierwszego wystrzelenia rakiety Falcon 9. Nowa misja kontynuuje przenoszenie i rozmieszczanie kolejnych satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej, która rozciąga się do wysokości 2 tys. km nad Ziemią. W związku ze wspomnianymi manewrami dziś w nocy nad Polską widoczne będą aż trzy przeloty tzw. kosmicznego pociągu z wagonikami w postaci satelitów. O której godzinie będzie można zaobserwować Starlinki?
Kosmiczny pociąg na niebie. W nocy z 5 na 6 czerwca zobaczymy Starlinki
14 lat od dnia, w którym Falcon 9 zadebiutował, startując z tego samego lądowiska, co obecnie, SpaceX nie ustaje w wynoszeniu w kosmos kolejnych satelitów. Przeloty związane z najnowszą misją będzie można dziś obserwować także z Polski. Karol Wójcicki, autor strony "Z głową w gwiazdach" przygotował rozpiskę oraz mapkę, którymi można posiłkować się podczas nocnego wypatrywania tzw. kosmicznego pociągu.
Przeloty Starlinków w nocy z 5 na 6 czerwca obserwować będzie można w godzinach 00:01-00:05, 01:32-01:39 i 03:06-03:12. Przy dobrych warunkach wszystkie trzy przeloty będą według autora bardzo dobrze widoczne. "Bez najmniejszego trudu dostrzeżemy je najbliższej nocy w formie tak lubianego przez Was kosmicznego pociągu", zapewnia Karol Wójcicki. Gdzie spoglądać, aby dostrzec ten spektakl?
Obserwacja nocnego nieba. Gdzie patrzeć, by zobaczyć kosmiczny pociąg?
Autor "Z głową w gwiazdach" rozpisał porady i wskazówki dla osób, które chcą dziś w nocy oglądać tzw. kosmiczny pociąg.
- 00:01-00:05. Pierwszy przelot tej nocy rozpocznie się tuż po północy. Satelity pojawią się nagle wysoko nad horyzontem, wylatując ok. 00:01 z cienia Ziemi. Nastąpi na pograniczu konstelacji Herkulesa i głowy Węża - wyjaśnia autor.
Drugi przelot obserwować będzie można po godzinie 1 w nocy.
- 01:32-01:39. Drugi przelot będzie zdecydowanie najlepiej widoczny - satelity pomkną nad północną częścią Polski. Z punktu widzenia Warszawy przelot nastąpi wysoko nad północnym horyzontem. Satelity pojawią się nad zachodnią częścią widnokręgu ok. 01:32, a moment ich najlepszej widoczności nastąpi ok. 01:34:30 pomiędzy Małą Niedźwiedzicą i konstelacją Smoka. Następnie będziemy mogli odprowadzić je wzrokiem aż do samego wschodniego horyzontu, gdzie znikną chwilę po 01:39 - podaje "Z głową w gwiazdach".
Na trzeci przelot poczekać będzie trzeba do godz. 3. Autor zapewnia, że satelity powinny być bardzo dobrze widoczne, a do ich obserwacji nie będzie potrzebny żaden instrument optyczny.
- 03:06-03:12. Ostatni tej nocy przelot nastąpi o świcie przy jaśniejącym już niebie. Jeśli kładziecie się późno lub wstajecie bardzo wcześnie - warto spróbować! - zachęca Karol Wójcicki.