Łazik FLEX Rover rusza na podbój Księżyca. Wielki i do zadań specjalnych

Firma Astrolab zaprojektowała największy i najbardziej wydajny łazik, jaki kiedykolwiek będzie jeździł po Księżycu. Dzięki porozumieniu z firmą SpaceX zostanie on wysłany w misji Artemis 3 w 2026 roku. Po jej zakończeniu FLEX Rover stanie się największą i najnowocześniejszą sondą kosmiczną na Księżycu.

FLEX Rover. Takiego łazika jeszcze nie było na Księżycu

Łączna masa i możliwości ładunkowe łazika sprawiają, że jest on prawie trzy razy większy od swojego największego poprzednika. Dzięki temu, że jego ładowność została zwiększona, FLEX wyniesie na powierzchnię Księżyca do 1500 kg ładunku, będzie on mógł prowadzić badania na niespotykaną dotąd skalę. Firma Astrolab podpisała kilka umów dotyczących przewozu ładunków, jednak więcej szczegółów zostanie ujawnione jeszcze przed końcem wiosny. 

Reklama

Do tej pory łaziki były produkowane na specjalne zamówienie dla konkretnej misji. Jednak w związku z tym, że starty w kosmos prowadzone są coraz częściej, a ładowność statków kosmicznych ciągle wzrasta, to podejście przestało być opłacalne i praktyczne. Dlatego też firma Astrolab postanowiła zaprojektować jedyny w swoim rodzaju łazik do transportu i rozmieszczania ładunków w systemie modułowym. 

Firmie zależy na tym, aby pokazać możliwości płynące z tego typu rozwiązań zastosowanych w łaziku. Ma to w efekcie przyczynić się do prowadzenia wyspecjalizowanych badań, a docelowo do stworzenia infrastruktury i wyspecjalizowanych systemów na Księżycu. W efekcie pomoże to w stworzeniu warunków do stałej obecności człowieka na Księżycu.

Łazik do zadań specjalnych

Oprócz tego, że łazik zdolny jest do przewożenia wszelkiego rodzaju ładunków do określonej masy, może on również służyć astronautom jako transport po powierzchni Księżyca. Pozwala on na przewóz dwóch członków załogi. Projekt został zatwierdzony przez NASA w ramach zgodności z wymaganiami dotyczącymi Lunar Terrain Vehicle (łazika transportującego astronautów po powierzchni Księżyca), który jest częścią programu Artemis.  

Testy łazika odbyły się na kalifornijskiej pustyni. Testy obejmowany transport dużych ładunków, operowania ramieniem robota w celu zebrania próbek badawczych oraz przewozu dwóch ludzi w kombinezonach wykorzystywanych w misjach kosmicznych

Testy trwały przez cały 2022 rok i początek bieżącego. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Księżyc | Artemis | misja kosmiczna | SpaceX | łazik księżycowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy