Międzynarodowa Stacja Kosmiczna wraca na polskie niebo

Już w ten weekend, jeżeli pogoda dopisze, będzie można zauważyć na niebie Międzynarodową Stację Kosmiczną. Według ISS Tracker stacja kosmiczna będzie przelatywać w pobliżu Polski 18 listopada. Jest to jeden z najjaśniejszych obiektów na niebie, dlatego bardzo łatwo zauważyć stację.

Przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Już dzisiaj, w sobotę ISS pokaże się nad horyzontem i będzie można obserwować ją również z Polski. Nie będzie to bezpośredni przelot nad naszym krajem, jednak na tyle bliski, że powinniśmy być w stanie dojrzeć niezwykle jasny punkt przemieszczający się po południowej stronie nieba.  

Przeloty ISS są przez wielu fanów astronomii niezwykle wyczekiwanym momentem, ponieważ jest to jeden z najjaśniejszych obiektów obserwowanych na niebie. Stację powinniśmy zauważyć już dzisiaj, 18 listopada, a przelot będzie miał miejsce o godzinie 17:28 i będzie bardzo krótki, potrwa niepełne 2 minuty. 

Reklama

Dzień później, 19 listopada ISS pojawi się o 18:16, przelot potrwa ponad minutę, a obiekt osiągnie jasność -1.2 mag. 20 listopada, w poniedziałek, pojawi się na niebie na ponad 3 minuty, osiągając jasność -2.1 mag, wypatrywać jej należy o godzinie 17:28. Należy jej szukać na południowym krańcu nieba. Warto wybrać się w miejsce, gdzie nic nie będzie nam zasłaniało horyzontu.  

Aplikacje pomocne przy śledzeniu przelotów ISS

Przy odrobinie szczęścia i przy użyciu odpowiedniego sprzętu, można wykonać niesamowite zdjęcia Stacji Kosmicznej. Niesamowite zdjęcia podczas ostatnich przelotów ISS wykonał Zbigniew Zając z portalu Nocne Niebo. Jeżeli zaś przegapisz przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, nie musisz się martwić, na pewno wróci! 

A żeby wiedzieć, kiedy, warto ściągnąć sobie nową aplikację NASA dostępną na iOS i Androida. Spot the Station pokazuje nam w czasie rzeczywistym, gdzie obecnie znajduje się ISS oraz wyświetla nam daty i godziny kolejnych przelotów, które będzie można obserwować z naszej lokalizacji. Stacja będzie widoczna wieczorami aż do 7 grudnia. 

Jak oglądać przelot ISS nad Polską?

Nie potrzebujemy specjalnego sprzętu, aby obserwować ruch obiektu, jednak eksperci polecają wyposażyć się w lornetkę bądź teleskop, w zależności od naszych możliwości. Międzynarodową Stację Kosmiczną trudno pomylić z jakimkolwiek innym obiektem na niebie.  

Jest ona o wiele jaśniejsza od samolotów czy gwiazd i charakteryzuje się jednostajnym ruchem. Najważniejszym czynnikiem w prowadzeniu tego typu obserwacji jest oczywiście pogoda, jeżeli dopisze, będziemy mogli cieszyć się widokiem ISS gołym okiem. Dostrzeżenie jej, gdy niebo będzie zachmurzone, jest praktycznie niemożliwe. 

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna znajduje się na wysokości 400 kilometrów od Ziemi i codziennie okrąża naszą planetę. Wykonanie pełnego lotu wokół naszego globu zajmuje jej zaledwie 92 minuty, co za tym idzie, gdybyśmy znaleźli się na jej pokładzie, cieszylibyśmy się 16 wschodami i zachodami Słońca dziennie! 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy