Reklama

Misja Artemis 1 na Księżyc. Kiedy znów wyląduje tam człowiek?

Pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu odbyło się ponad pół wieku temu. Wtedy wydawało się, że wszechświat stoi przed ludzkością otworem, jednak na kolejne lądowanie przyszło nam czekać 50 lat. Misja Artemis 1 - rakieta SLS i kapsuła Orion - ma dziś wyruszyć w podróż na Księżyc.

W tym roku minie okrągłe pięćdziesiąt lat odkąd ostatni raz człowiek (Eugene Cernan) stanął na Księżycu. Było to w ramach misji Apollo 17, a lądowanie miało miejsce 11 grudnia 1972 roku. Teraz NASA podaje wreszcie konkretne daty dotyczące powrotu na Księżyc.

W połowie XX wieku trwał zacięty wyścig pomiędzy światowymi potęgami, Stanami Zjednoczonymi a ówczesnym Związkiem Radzieckim. Wyścig ten nie odbywał się tylko na Ziemi, ale również w kosmosie, bo każde z mocarstw pragnęło jako pierwsze postawić człowieka na Księżycu. Miał to być sukces wizerunkowy, znaczący wiele w obliczu trwającej zimnej wojny.

Reklama

Wielki wyścig o kosmos w XX wieku

Wyścig ten trwał prawie dwadzieścia lat, a zakończył się 20 lipca 1969 roku, kiedy lądownik Apollo 11 bezpiecznie wylądował na powierzchni Księżyca. Z maszyny wysiadł wtedy Neil Armstrong i jako pierwszy człowiek postawił stopę na powierzchni naturalnego ziemskiego satelity. W ciągu następnych trzech lat odbyło się jeszcze pięć załogowych misji, dając szansę łącznie 12 astronautom na księżycowy spacer. W 1969 roku Stany Zjednoczone wstrzymały program i tym samym Apollo 18 już nie wystartował.

Nikt jednak nie przypuszczał, że przerwa potrwa aż tak długo. Koszty związane z misjami były jednak tak duże, że kolejne starty odkładano. Przez te wszystkie lata, żaden z krajów nie spieszył się z misją na Księżyc, aż do 2019 roku. Właśnie wtedy administrator NASA, Jim Bridenstine ogłosił start programu Artemis, którego elementem ma być kolejna misja na Księżyc. Wtedy też rozpoczęto przygotowania i testy rakiety SLS (Space Launch System).

Ostatnia próba rakiety odbyła się kilka dni temu i już wtedy było wiadomo, że jej powodzenie oznacza wielki krok w kierunku startu misji na Księżyc. NASA ogłosiła wtedy, że wybrano okno, w którym misja mogłaby wystartować. I właśnie doczekaliśmy się tego momentu, bo NASA ustaliła, że okno pogodowe to:

29 sierpnia 2022 w godzinach między 14:33 a 16:33.

Kiedy człowiek wróci na Księżyc?

Po udanej próbie rozpoczną się przygotowania do zabrania astronautów w podobną misję. Wtedy też do statku wejdzie czterech badaczy, a start Artemis 2 planowany jest na wiosnę 2024 roku. W ramach całego programu Artemis ma odbyć się 10 lotów przez najbliższe osiem lat.

Wszystkie loty nie będą lotami rekreacyjnymi, a zadaniem astronautów będzie przygotowanie bazy na Księżycu, gdzie prowadzone będą badania nad nowymi technologiami. Te z kolei mają być wykorzystane w misji na Marsa, która planowana jest na początek lat 30. XXI wieku. Z tego też powodu budowana jest nowa stacja kosmiczna, Gateway. Będzie to miejsce międzylądowania w lotach na orbitę Czerwonej Planety, a jednocześnie następca znanej nam teraz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS, która jest już mocno wysłużona. Pierwsze elementy nowej stacji mają pojawić się na orbicie za dwa lata, a w startach pomoże prywatna firma Elona Muska, SpaceX.

NASA na pewno przygotuje relacje na żywo ze startu misji Artemis 1. Jest to jedna z ważniejszych misji XXI wieku, która może dostarczyć naukowcom wiele możliwości na kolejne eksploracje kosmosu. 

Czytaj także: Jaką moc ma piorun? Siła rażenia jest nieprawdopodobna

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Artemis 1 | NASA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy