Nieoczekiwany efekt misji DART. Asteroida zmieniła nie tylko orbitę

DART to misja NASA, której celem było uderzenie sondą w powierzchnię asteroidy o nazwie Dimorphos. Nastąpiło to ponad rok temu i okazuje się, że zderzenie miało mocny wpływ na kosmiczną skałę. Do tego stopnia, że trafiony statkiem kosmicznym obiekt zmienił swój kształt.

Misja DART polegała na rozbiciu sondy o asteroidę Dimorphos.
Misja DART polegała na rozbiciu sondy o asteroidę Dimorphos.NASA/Johns Hopkins APLmateriały prasowe

NASA szuka sposobów na ewentualne uratowanie ludzkości przed asteroidą, która niegdyś może zmierzać w stronę Ziemi. W tym celu zrealizowano misję DART, która miała  zmienić trajektorię planetoidy po uderzeniu w niej statkiem, do nastąpiło niespełna półtora roku temu.

Statek misji DART zmienił kształt asteroidy

Cele misji był księżyc większej asteroidy Didymos o nazwie Dimorphos. Do uderzenia statkiem doszło we wrześniu 2022 r. i dziś już wiemy, że wpłynęło to na zmianę orbity kosmicznej skały. Teraz poznajemy nowe szczegóły związane z tym przedsięwzięciem agencji NASA.

Asteroida Dimorphos widoczna z pokładu statku DART wysłanego przez NASA.
Asteroida Dimorphos widoczna z pokładu statku DART wysłanego przez NASA.NASA/Johns Hopkins APLmateriał zewnętrzny

Naukowcy przyglądają się asteroidzie Dimorphos od dłuższego czasu. Okazuje się, że zmianie nie tylko uległa trajektoria i czas orbity, ale również kształt skały. Impakt nie stworzył jedynie krateru uderzeniowego, którego się spodziewano. W wyniku zderzenia doszło do globalnej deformacji księżyca Didymosa.

Dimorphos ma bardzo różny skład od asteroid Ryugu i Bennu, ale reakcja na uderzenia, pozornie bardzo podobna, była zaskakująca. W przypadku wszystkich tych asteroidów kratery zachodzą w warunkach niskiej grawitacji i niskiej spójności, gdzie krater staje się wielokrotnie większy niż pocisk.
Wyjaśnia Sabina Raducan z Uniwersytetu Bern
Zmiany w asteroidzie Dimorphos, które powstały po uderzeniu statku DART.
Zmiany w asteroidzie Dimorphos, które powstały po uderzeniu statku DART.S.D. Raducanmateriał zewnętrzny

Uczeni szacują, że w trakcie zderzenia doszło do utraty około 0,5-1 proc. masy Dimorphos, która została wyrwana z powierzchni. Natomiast kolejne 8 proc. uległo nowemu rozmieszczeniu. To na tyle dużo materii, że wpłynęło na zmiany w kształcie skały.

NASA bardzo zadowolona z misji

NASA już wcześniej ogłosiła sukces misji DART, gdy dostrzeżono, że zderzenie statku z asteroidą rzeczywiście miało wpływ na jej orbitę. Została ona skrócona o ponad 30 minut do 11 godzin i 23 minut. Jest to część większego przedsięwzięcia, które zostanie zrealizowane z pomocą agencji ESA.

Europejska Agencja Kosmiczna szykuje się do misji HERA, której celem będzie dokładniejsze zbadanie impaktu po misji DART z bliska. Zostanie tam wysłany specjalny statek, który przyjrzy się zmianom powstałym w układzie podwójnym asteroid po zderzeniu z września 2022 r. Sonda zostanie wystrzelona jesienią tego roku i ma dotrzeć do celu po nieco ponad dwóch latach.

Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas