Nowy rekord kosmiczny pobity, ostatni ustanowiono w 2021 roku

We wtorek 30 maja pobity został rekord, który uwadze niektórych mógł umknąć. Przez krótką chwilę na orbicie okołoziemskiej było więcej ludzi niż kiedykolwiek wcześniej. Dotyczy to zarówno załogi ISS, jak i chińskiej stacji kosmicznej.

Nowy rekord liczby osób na orbicie

Okazuje się, że we wtorek, w związku z wizytą załogi Axiom Space na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz lotem chińskich tajkonautów przybywających na chińską stację kosmiczną, na orbicie znajdowała się jednocześnie rekordowa ilość osób. Trzech tajkonautów dołączyło do innych członków załogi przebywających tam do tej pory. 

Podsumowują, jeżeli wziąć pod uwagę sześciu tajkonautów, którzy aktualnie znajdują się na orbicie okołoziemskiej oraz jedenaście osób, które do wtorku znajdowały się na ISS, łącznie daje nam to aż 17 osób w przestrzeni! Jest to największa liczba osób, jaka do tej pory jednocześnie znajdowała się na orbicie. Co więcej, pochodzą oni z pięciu różnych krajów! 

Reklama

Dotychczasowy rekord należy do ekipy z 2021 roku. Kiedy to na orbicie znajdowało się łącznie 14 osób w związku z finansowaną ze środków prywatnych misją Inspiration4. Wtedy też na pokładzie ISS znajdowało się 10 osób, a czterech członków załogi podróżowało w ramach prywatnej misji i pozostało tam na kilka dni.  

Loty kosmiczne

Przez dziesięć dni ISS była zajęta w związku z wizytą załogi całkowicie prywatnej misji Ax-2, która dotarła do Stacji 22 maja, natomiast we wtorek 30 maja rozpoczęła procedurę powrotu na Ziemię. Załoga opuściła Międzynarodową Stację Kosmiczną i bezpiecznie wróciła na Ziemię na pokładzie statku kosmicznego firmy SpaceX, Crew Dragon. 

Odkąd powstała Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, ludzie są stale obecni w kosmosie, a załoga wymieniana jest na zasadzie rotacji. Chiny mają swoją własną stację kosmiczną, która również przemieszcza się na orbicie okołoziemskiej, co utorowało drogę do jeszcze większej liczby osób na orbicie.  

W nadchodzących latach będzie wiele okazji na to, aby pobić ten rekord, ponieważ coraz więcej prywatnych firm chce finansować kolejne stacje kosmiczne. W związku z czym liczba osób na orbicie może wzrosnąć. Jeżeli zaś NASA zrealizuje ambitny plan wybudowania bazy na Księżycu, ta liczba urośnie jeszcze bardziej.  

W bazie na księżycu astronauci będą mogli mieszkać i pracować przez dłuższy czas, niż to jest możliwe na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która znajduje się na orbicie okołoziemskiej. Co ciekawe w tym roku pobity ma zostać również rekord najdłuższego pobytu w przestrzeni kosmicznej

Misja astronauty Franka Rubio miała w założeniu trwać sześć miesięcy od września 2022 roku, jednak uszkodzenie rosyjskiego statku Sojuz pokrzyżowało te plany i Rubio zmuszony jest zostać na ISS do 27 września 2023. Co za tym idzie, jego pobyt na orbicie okołoziemskiej będzie trwał co najmniej 371 dni!  

Patrząc na to, jak dynamicznie rozwija się przemysł kosmiczny, zwłaszcza w sektorze prywatnym, możemy mieć pewność, że w najbliższym czasie padną kolejne rekordy dotyczące lotów kosmicznych.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Międzynarodowa Stacja Kosmiczna | Tiangong
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama