Reklama

Pobił kolejny rekord. Jego już nic nie powstrzyma?

Elon Musk w ostatnim czasie znalazł się na pierwszych stronach portali internetowych ze względu na zakup Twittera. Jednak już teraz może pochwalić się zupełnie nowym dokonaniem.

Nie można powiedzieć, że o Elonie Musku zrobiło się w ostatnim czasie głośno, bo od dawna każde jego działanie odbija się szerokim echem w mediach. Niemniej, na pewno zrobiło się o miliarderze nieco głośniej ze względu na zakup Twittera za astronomiczną kwotę 44 miliardów. Nie minęło dużo czasu, a właściciel SpaceX może pochwalić się kolejnym sukcesem.

W zeszły piątek ponownie została wystrzelona rakieta Falcon 9 z misją umieszczenia na orbicie kolejnych satelitów Starlink. Podczas startu użyto pierwszofazowego boostera B1062, który już po raz szósty pomógł wystrzelić rakietę. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że został on wykorzystany ponownie po zaledwie 21 dniach od poprzedniego startu. To absolutny rekord i ostatecznie pokazuje, w jakim kierunku zmierza przemysł kosmiczny. Możliwość ponownego użycia części w krótkim czasie może stać się jednym z priorytetów firm takich jak SpaceX.

Reklama

Ostatnio odbyła się 151 misja rakiety Falcon 9, z czego aż 43 dotyczyły samego systemu internetu satelitarnego Starlink. Tym samym Elon Musk rozbudowuje swoje kosmiczne imperium, by dostarczyć ludzkości superszybki internet satelitarny, który będzie dostępny w każdym zakątku globu.

Booster B1062 został wykorzystany 8 kwietnia podczas startu Ax-1, komercyjnej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Zaledwie 21 dni po tym, jak wylądował na platformie "A Shortfall of Gravitas" na Oceanie Atlantydzkim, booster został ponownie wykorzystany. W ten sposób SpaceX stało się rekordzistą w czasie, w jakim ponownie użyli rakiety pierwszego stopnia.

Wystrzelenie rakiety nie jest tanim przedsięwzięciem. Na tę chwilę niewielu może sobie pozwoli na zakup miejsca w komercyjnych misjach. Żeby kosmiczna turystyka przyciągnęła więcej chętnych, przedsiębiorstwa przemysłu kosmicznego muszą zmniejszyć koszt takich wypraw. W tym celu może pomóc wielokrotny użytek tych samych komponentów w krótkim odstępie czasu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy