Reklama

Poznajcie Tardigrade, pierwszy księżycowy motocykl [WIDEO]

Mieliśmy już okazję prezentować Wam wiele niesamowitych konceptów księżycowych pojazdów, które pojawią się na Srebrnym Globie w najbliższych dekadach. Jednak nigdy nie mieliśmy przyjemności zobaczyć księżycowy motocykl.

Mieliśmy już okazję prezentować Wam wiele niesamowitych konceptów księżycowych pojazdów, które pojawią się na Srebrnym Globie w najbliższych dekadach. Jednak nigdy nie mieliśmy przyjemności zobaczyć księżycowy motocykl.
Pierwszy księżycowy motocykl Tardigrade od firmy Hookie /Hookie /materiały prasowe

Oto on, Tardigrade, pierwszy motocykl, który ma szansę polecieć na naturalnego satelitę naszej planety. Stoją za nim inżynierowie z niemieckiego startupu Hookie. Czy taki wynalazek w ogóle ma sens? Fani jednośladów uważają, że jak najbardziej i zamierzają go przetestować nie tylko na Ziemi, ale również w kosmosie.

Nazwa Tardigrade nawiązuje do niesporczaków, które są synonimem niezniszczalności, gdyż potrafią przetrwać najbardziej ekstremalne warunki środowiskowe. Motocykl powstał z ramy, która została wycięta laserowo z aluminium o grubości 10 milimetrów. Pojazd wyposażono też w lekką osłonę wykonaną z wytrzymałego kevlaru, a elektryczny napęd dostarczyła firma Du Pont.

Reklama

Bardzo ciekawym elementem Tardigrade są jego koła, a w zasadzie opony. Powstały one przy zastosowaniu techniki druku 3D. Stworzono 12 poliuretanowych modułów bieżnika dla każdego z kół. Można powiedzieć, że są one jak balony, ale inżynierowie zapewniają, że nie da się ich uszkodzić.

Ludzie z Hookie chwalą się, że ich wynalazek jest znacznie bardziej zaawansowany od słynnego Lunar Roving Vehicle, czyli pojazdu, w którym astronauci z programu Apollo eksplorowali powierzchnię Księżyca pół wieku temu. Domeną motocykla z Niemiec ma być niezwykła zwrotność i szybkość. Dzięki niemu eksploracja powierzchni ma być znacznie łatwiejsza.

Niestety, entuzjazmu Hookie nie podzielają naukowcy z NASA. Według nich, dwukołowy pojazd może nie być bezpieczny dla astronautów. Musimy pamiętać, że na powierzchni Księżyca panuje znacznie słabsza grawitacja, przez co lekkie pojazdy mogą nie mieć dobrej przyczepności. W dodatku nie bez znaczenia jest fakt słabej stabilności w przypadku dwóch kół.

Czy Tardigrade pojawi się na Księżycu? Na razie tego nie wiadomo, ale fani dwóch kółek z Hookie tego pragną. Motocykl jest lekki, zatem nic nie stoi na przeszkodzie, by go przetestować na powierzchni Księżyca wraz z kołowymi robotami, podczas najbliższych misji towarowych realizowanych w ramach programu Artemis.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy