Przegapiliście zorzę polarną? Sprawdźcie, czy będzie jeszcze widoczna

W weekend mogliśmy na niebie oglądać niezwykły spektakl zorzy polarnej, która była doskonale widoczna w całej Polsce - od morza po Tatry. Niestety warunki atmosferyczne nie wszędzie były idealne do obserwacji. Czy będzie można ją jeszcze obserwować?

Zorza polarna w wyższych szerokościach geograficznych
Zorza polarna w wyższych szerokościach geograficznychCheerfully_lostPixabay.com

Zorza polarna jest jednym z najbardziej zachwycających zjawisk, jakie możemy zaobserwować na Ziemi. Ludzie podziwiali ją od dawna, ale nie wiedząc, jak powstaje, pierwotnie powodowała lęk. Teraz wiemy, że ma związek z aktywnością Słońca, niemniej jednak wciąż Światła Północy przyciągają wiele osób w wyższe szerokości geograficzne, by oglądać niezwykłe przedstawienie.

Dlaczego w Polsce widać zorzę polarną?

Czasem zdarza się, że intensywność zorzy pozwala na zaobserwowanie jej z terenu Polski. Choć może nie jest tak spektakularna, jak ta na Islandii czy północnej Norwegii, to warto na nią zapolować. Zwłaszcza gdy nie musimy organizować całego zagranicznego wypadu, a jedynie wyjść na dwór (no może czasem wyskoczyć poza miasto, gdzie zanieczyszczenie światła jest mniejsze).

Zasięg występowania zorzy określa się przy użyciu indeksu geomagnetycznego Kp. Jego najniższa wartość Kp0 wskazuje, że zjawisko będzie widoczne jedynie w okolicy bieguna. Przy najwyższych wartościach Kp9+ kolorowe światła będą widoczne z południa Europy. W Polsce zorzę polarną można obserwować, gdy indeks wynosi przynajmniej 6.

Czy będzie dziś widoczna zorza polarna?

Ci, którzy przegapili weekendową zorzę, będą musieli zaczekać na powtórkę tego zjawiska. Prognozy wskazują, że indeks Kp spadnie do 4, co w zasadzie uniemożliwi jej dobrą obserwację z obszaru Polski. Warto jednak śledzić prognozy, dzięki czemu zwiększymy prawdopodobieństwo ponownego zobaczenia tego zachwycającego zjawiska.

Jak sprawdzić, czy będzie zorza?

Astronomia i meteorologia są szalenie ciekawymi dziedzinami nauki, ale poza sprawdzeniem ziemskiej prognozy pogody wiele osób nie wie, jak sprawdzić, czy w nocy będzie widoczna zorza polarna. Na szczęście jest to stosunkowo łatwe, a w mediach społecznościowych jest wiele osób, które na bieżąco monitoruje aktywność słoneczną i informuje o możliwości jej zobaczenia.

Jednym z bardziej popularnych serwisów, gdzie możemy sprawdzić nie tylko indeks Kp, ale także widoczność zorzy polarnej i wiele innych, jest SpaceWeatherLive. Monitorowaniem pogody kosmicznej zajmuje się również IMGW, który publikuje alerty i prognozy wystąpienia zorzy.

W sieci dostępne są również aplikacje, z których najczęściej polecana jest My Aurora Forecast & Alerts. Oprócz monitorowania wielu wskaźników pozwala wykorzystać usługę lokalizacji do precyzyjnego informowania użytkownika o możliwości obserwacji zjawiska w danym miejscu, a nawet powiadomienia w przypadku dobrych warunków.

"Wydarzenia": W Katowicach jest testowany autonomiczny autobusPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas