Życie na Europie może znajdować się zaledwie centymetr pod lodową powierzchnią

Europa, księżyc Jowisza, to jedno z najlepiej zapowiadających się miejsc do rozkwitu życia w Układzie Słonecznym. Nowe dane napawają wielkim optymizmem na jego odkrycie, które może nastąpić za kilka lat.

NASA ogłosiła, że najnowsze badania naukowe kolejny raz pokazują, że na Europie, księżycu Jowisza, występują gejzery tryskające wodą, a w atmosferze występuje para wodna. Chociaż nie jest to niezbity dowód na istnienie tam życia, to jednak fakt ich istnienia już sam w sobie jest wspaniałą wiadomością. W tryskającej z gejzerów wodzie i parze wodnej możemy wykryć ślady funkcjonującego życia, które może znajdować się w ocenie wody, leżącym pod skutą lodem powierzchnią.

Dochodzą do nas jednak jeszcze ciekawsze wieści, które mówią, że życie na tym skutym lodem obiekcie może funkcjonować już zaledwie 1 centymetr pod powierzchnią. Takie informacje dostarczyły nowe analizy starych danych uzyskanych przez sondę Galileo i Voyager 1. Astronomowie na ich podstawie przygotowali modele 3D, które obrazują stopień penetracji promieniowania w głąb powierzchni Europy.

Reklama

Misja badawcza na ten obiekt będzie mogła więc przebiec o wiele łatwiej i sprawniej, niż nam się do tej pory wydawało. Sonda kosmiczna i próbnik będą mogły nie tylko pobrać do dokładnej analizy próbki wodę tryskającą z gejzerów, ale również łatwiej wwiercić się w lodową powierzchnię.

Życie na Europie, jeśli w ogóle tam istnieje, musi znajdować się pod lodem. Księżyc ten nie posiada atmosfery i silnego pola magnetycznego, które skutecznie mogłoby chronić różne formy życia przed zabójczym skutkiem silnego promieniowania kosmicznego i tego pochodzącego z Jowisza.

NASA i ESA w ciągu 5 lat planują wysłać na lodowe księżyce Jowisza i Saturna misje o nazwie Europa Clipper i JUICE, wówczas rozpocznie się nowa era poszukiwań obcego życia w naszym Układzie Słonecznym. Nowe informacje, potwierdzające aktywność geologiczną Europy i występujące na niej gejzery oraz dogodne warunki do funkcjonowania życia zaledwie kilka centymetrów pod powierzchnią, pozwolą naukowcom teraz lepiej przygotować przyszłe misje.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. NASA

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy