Co to jest Child Alert i jak ten system działa w Polsce?

Child Alert ogłoszony w niedzielę wieczorem w związku z zaginięciem Wiktorii z Sosnowca był szóstym przypadkiem uruchomienia alarmu w Polsce. Do tej pory jego skuteczność wynosi 100 proc. Jak działa Child Alert i kiedy się go uruchamia?

Child Alert to międzynarodowy system alarmowy wykorzystywany w poszukiwaniach zaginionych dzieci. W Polsce działą od 2013 roku.
Child Alert to międzynarodowy system alarmowy wykorzystywany w poszukiwaniach zaginionych dzieci. W Polsce działą od 2013 roku.123RF/PICSEL

Co to jest system Child Alert?

Child Alert to międzynarodowy system alarmowy pozwalający na wykorzystanie środków masowego przekazu w poszukiwaniach zaginionych dzieci. Idea alarmu powstała w 1996 roku, po porwaniu i zabójstwie 9-letniej Amber Hagerman w Stanach Zjednoczonych.

Od imienia dziewczynki pochodzi inna nazwa systemu, używana zarówno w USA jak i Europie - Amber Alert.

Pierwszym państwem europejskim, które uruchomiło taki program, była Holandia. Na poziomie Unii Europejskiej odpowiednie rozwiązania pojawiły się w 2013 roku. Polska dołączyła do programu w tym samym roku. Na ten moment takie lub bardzo podobne rozwiązania funkcjonują we wszystkich państwach UE, a poszczególne inicjatywy rządowe i pozarządowe w razie potrzeby koordynują swoje działania.

Głównym celem jest natychmiastowe upublicznienie wizerunku i innych informacji, które mogą pomóc w identyfikacji i odnalezieniu dziecka. Alert dotyczy całego kraju, co ma utrudnić ewentualnemu porywaczowi poruszanie po terytorium państwa i przekraczanie jego granic, a także zaangażować w poszukiwania zwykłych obywateli.

Informacje o zaginięciu są podawane przez radio, telewizję i internetowe serwisy informacyjne. Odpowiednie komunikaty są też wyświetlane na telebimach i ekranach reklamowych instalowanych w budynkach i środkach komunikacji publicznej.

Jak działa i kiedy uruchamia się Child Alert w Polsce?

Kryteria kwalifikujące dane zaginięcie do wszczęcia alarmu Child Alert w Polsce są bardzo proste, cała procedura składa się z pięciu punktów:

  1. W dniu zaginięcia poszukiwana osoba nie ma 18 lat.
  2. Istnieje podejrzenie porwania lub zagrożenia zdrowia czy życia.
  3. Rodzic, opiekun prawny lub sąd udzieli pisemnej zgody na upublicznienie wizerunku.
  4. Policja uznaje, że ogólnopolski komunikat może przynieść pozytywne skutki.
  5. Policja dysponuje materiałami umożliwiającymi przygotowanie alarmu.

Cały proces ma być maksymalnie przyspieszony, czas odgrywa kluczową rolę w poszukiwaniach.

Według policyjnych statystyk w ciągu pierwszej doby odnajduje się 30 proc. zaginionych osób, w trakcie 7 dni - 77 proc., a przed upływem 30 dni - 90 proc. Szybka reakcja i wczesne odnalezienie dramatycznie zmniejsza jednak ryzyko uszczerbku na zdrowiu i życiu zaginionego dziecka.

Kiedy Child Alert był uruchomiony w Polsce? 6 przypadków

W niektórych krajach skuteczność Child Alert wynosi nawet 100 proc. Jednym z przykładów jest Polska, gdzie w ciągu 10 lat działalności alarm był podnoszony w sumie 6 razy.

Wszystkie alarmy okazały się skuteczne i zostały odwołane w ciągu 48 godzin od ogłoszenia.

Czytaj także:

Zobacz też:

Ukraina: Rosjanie uprowadzają dzieciDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas