Fizycy stworzyli bezwarunkowo bezpieczny system płatności dzięki fizyce kwantowej

Płatności w internecie wiążą się z tym, że często musimy podzielić się poufnymi danymi na stronie nieznanego sprzedawcy. Mimo że wrażliwe dane zastępowane są ciągami liczb, to potężne systemy obliczeniowe mogą złamać te kody i odzyskać prywatne dane klientów. Dlatego też fizycy kwantowi postanowili stworzyć bezwarunkowo bezpieczny system płatności.

Płatności online są obarczone ryzykiem utraty danych
Płatności online są obarczone ryzykiem utraty danychinsjoy123RF/PICSEL

Bezwarunkowo bezpieczny system płatności

Pewnie spotkałeś się nie raz z wątpliwościami, gdy strona nieznanego sprzedawcy prosi cię o poufne dane, często numer karty kredytowej bądź hasła. Zazwyczaj podchodzimy nieufnie do tego typu zdarzeń, jednak niekiedy jakiś produkt dostępny jest tylko w określonej witrynie.

Naukowcy z Uniwersytetu Wiedeńskiego postanowili stworzyć system płatności online, który zapewni bezwarunkowe bezpieczeństwo podczas zakupów online. System łączy w sobie nowoczesne techniki kryptograficzne z podstawowymi właściwościami światła kwantowego. Demonstracja takich „kwantowo-cyfrowych płatności” w realistycznym środowisku została opublikowana w „Nature Communications”.

Żadna transakcja nie może zostać zduplikowana ani przekierowana

Coraz częściej wybieramy płatności cyfrowe zamiast gotówkowych, co za tym idzie, coraz częściej jesteśmy narażeni na cyfrowe ataki i naruszenia danych. Cyfrowe płatności powinny być łatwe w użyciu, unikalne i przede wszystkim odporne na wszelkie manipulacje i niewykrywalne.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Wiedeńskiego przedstawili, w jaki sposób kwantowe właściwości cząstek światła mogą zapewnić bezwarunkowo bezpieczne płatności cyfrowe. Podczas testów wykazali, że żadna transakcja nie może zostać zduplikowana ani przekierowana przez złośliwe strony, wrażliwe dane pozostają nietknięte.

Jestem pod wrażeniem tego, jak kwantowe właściwości światła można wykorzystać do ochrony nowych aplikacji, takich jak płatności cyfrowe, które są istotne w naszym codziennym życiu.
Mówi Tobias Guggemos.

Aby zapewnić taki poziom bezpieczeństwa, naukowcy zastąpili klasyczne techniki kryptograficzne protokołem kwantowym wykorzystującym pojedyncze fotony. Gdy dochodzi do transakcji, klient udostępnia dostawcy klasyczny kod, zwany kryptogramem. W przypadku płatności kwantowej ten kryptogram generowany jest przez wysłanie przez dostawcę płatności specjalnie przygotowanych pojedynczych fotonów do klienta.

Aby domknąć procedurę, klient mierzy te fotony, przy czym ustawienia pomiaru zależą od parametrów transakcji. W związku z tym, że kwantowe stany światła nie mogą być kopiowane, transakcja może zostać przeprowadzona tylko raz. Co więcej, każde odchylenie od zamierzonej płatności zmienia wyniki pomiaru, co sprawia, że płatność jest bezwarunkowo bezpieczna.

Taka płatność działa w ciągu kilku sekund. Naukowcom z powodzeniem udało się wykonać płatności za pośrednictwem miejskiego łącza światłowodowego o długości 641 metrów, które łączy dwa budynki uniwersyteckie w śródmieściu Wiednia.

Obecnie nasz protokół potrzebuje kilku minut komunikacji kwantowej, aby zakończyć transakcję. Ma to zagwarantować bezpieczeństwo w obecności szumu i strat. Jednak te ograniczenia czasowe mają wyłącznie charakter technologiczny. Będziemy świadkami, że płatności kwantowo-cyfrowe osiągną praktyczną wydajność już w niedalekiej przyszłości.
Mówią twórcy.
Przed wojną pracowali w IT. Teraz latają dronami nad linią frontuAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas