Jak doszło do katastrofy cessny pod Warszawą? Jest nagranie

Wczoraj (17 lipca) doszło do katastrofy lotniczej w Chrcynnie, w której zginęło pięć osób. Cessna 208 spadła na hangar aeroklubu na terenie lotniska. W przestrzeni medialnej pojawiło się nagranie ukazujące moment zderzenia maszyny z ziemią.

W sieci pojawiło się nagranie z momentu katastrofy samolotu w Chrcynnie
W sieci pojawiło się nagranie z momentu katastrofy samolotu w Chrcynnieaviation-images.com/Universal Images Group via Getty Images/Twitter: Kamil SiałkowskiGetty Images

W sieci pojawiło się nagranie z monitoringu z chwili wypadku w Chrcynnie samolotu Cessna 208. Do katastrofy doszło 17 lipca przed godziną 20:00, wówczas nad regionem miała przechodzić burza.

Na nagraniu widoczne jest, że maszyna jest mocno pochylona w lewą stronę i leci z dużą prędkością na małej wysokości, a następnie wbija się w hangar znajdujący się na terenie lotniska. Jak wskazują eksperci, samolot tuż przed uderzeniem utracił siłę nośną. W tragedii zginęło pięć osób, a 13 zostało poszkodowanych.

Obecnie trwa proces wyjaśniający, w jaki sposób doszło do katastrofy. Jak powiedział ekspert lotnictwa Paweł Jajkowski dla PAP: - Cessna 208 to samolot, który zgodnie z przepisami nie musi być wyposażony w czarną skrzynkę, ponieważ ma niższą masę.

Część ekspertów sugeruje, że za wypadkiem mogą stać warunki atmosferyczne, które odznaczały się szybkimi zmianami prędkości i kierunku wiatru. Specjaliści wskazują, że takie cechy mogły doprowadzić do bardzo silnych turbulencji.

Cessna 208. Co to za samolot?

Cessna 208 została opracowana w Stanach Zjednoczonych i weszła do użytku w latach 80. XX wieku. Miała pokryć ówczesne potrzeby na ekonomiczne i proste samoloty transportowe. Maszyna była wykorzystywana w transporcie zarówno ludzi, jak i różnego rodzaju ładunków, w lotnictwie cywilnym i wojskowym. Ponadto mogła służyć jako samolot ratunkowy.

Do tej pory z taśmy produkcyjnej zeszło ponad 1500 egzemplarzy. Maszyna napędzana jest przez silnik turbośmigłowy Pratt & Whitney Canada PT6A-114A o mocy 675 KM. Dzięki czemu może lecieć z prędkością maksymalną 355 km/h.

Długość samolotu wynosi ponad 12,6 m, a rozpiętość skrzydeł to prawie 16 m. Z kolei powierzchnia nośna jednostki osiąga 26 metrów kwadratowych. Maszyna osiąga pułap praktyczny 6950 m i może pokonać aż 1783 km. Jednostka waży ponad 2000 kg, a w środku znajduje się 14 miejsc. Cessnę 208 można znaleźć w Stanach Zjednoczonych, Polsce, Kolumbii, Iraku, Bangladeszu, Brazylii, Iraku, Tajlandii, Republice Południowej Afryki, czy w Liberii.

Przed wojną pracowali w IT. Teraz latają dronami nad linią frontuAFP
INTERIA.PL/PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas