Premia Lojalnościowa z Allegro? Daruj sobie te 7 stów, oszuści ich nie mają

Cyberprzestępcy ruszyli z nową kampanią phishingową, w ramach której podszywają się pod popularną platformę handlową. W wiadomości informują o nagrodzie — właściwie Premii Lojalnościowej (zapisanej wielkimi literami), której wysokość to niemal 700 złotych. Miałaby rzekomo trafić na nasze konto, musimy zrobić tylko jedną, małą rzecz. Zobacz, jak wygląda taka wiadomość i nie daj się oszukać.

Na poczcie elektronicznej Polaków lądują ciekawe maile. Pochodzą one z adresu contact@mechanika[.]co.pl i już na wstępie powiedzmy sobie, że nie ma on nic wspólnego z popularnym serwisem Allegro. Temat maila brzmi obiecująco: "Gratulacje otrzymałeś 659,98 zł". No i kto by nie chciał dostać prawie 700 złotych tak po prostu? Wszyscy by chcieli, ale wszyscy też powinni wiedzieć, że niestety nikt niczego nie chce dawać za darmo.

W treści maila czytamy:

Poniżej mamy wyszczególnione — wygraną kwotę bonusu, opłaty wynoszące 4,39992 zł oraz łączną kwotę, czyli 655,61 zł. Co musimy zrobić, by otrzymać pieniądze? "Aby otrzymać bonus, należy uzyskać dostęp do usług online w ciągu 72 godzin od otrzymania tego e-maila". Pod tym zdaniem możemy zobaczyć przycisk w charakterystycznym pomarańczowym kolorze z napisem (i naprawdę tak tam jest napisane): "uzyskać dostęp do swojego konta online".

Reklama

Jeżeli to nie brzmi dla nas wystarczająco podejrzanie, poniżej znajdziemy także informację o wysokości zaksięgowanej na naszym koncie kwoty oraz kolejny kwiatek: "Od dziś masz jeszcze jeden powód, aby żyć swoim kontem Allegro Dziękuję Ci!". Nie wiem, jak wy, ale ja zdecydowanie w tym wypadku wolę, gdy życzy mi się życia pełnią życia, niż... moim kontem Allegro.

Wiadomość ta jest oczywiście oszustwem. Gdy klikniemy przycisk, zostaniemy przeniesieni na stronę imitującą witrynę Allegro. Zarówno na niej, jak i w samym mailu zobaczymy logo serwisu, charakterystyczny font i kolory używane w identyfikacji wizualnej firmy. Logowanie na fałszywej stronie poskutkuje przekazaniem naszych danych w ręce cyberprzestępców.

Ktoś chyba próbuje mnie oszukać. Co robić?

O zagrożeniu poinformował na swoim profilu na Twitterze zespół CERT Polska. To właśnie ich możemy też powiadamiać o próbach popełnienia oszustwa. Podejrzane strony internetowe zgłosimy na stronie incydent cert poprzez wypełnienie formularza.

Polecamy na Antyweb | Kolejność programów w pilotach TV według Polaków

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Allegro | cyberbezpieczeństwo | oszustwa mailowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama