Sprawdź, jak szybko hakerzy mogą złamać twoje hasło

Firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem, Hive Systems, udostępniła dane pokazujące, jak szybko poszczególne hasła mogą zostać złamane przez zwykłego hakera korzystającego ze sprzętu dostępnego dla każdego z nas. Jak wynika z najnowszych analiz, ustawienie daty urodzenia lub innego ciągu cyfr jako kodu dostępu nie jest najlepszym pomysłem.

Z roku na rok hakerom coraz łatwiej złamać nasze hasła
Z roku na rok hakerom coraz łatwiej złamać nasze hasłaPixabay.com

Hasła towarzyszą nam w sieci dosłownie wszędzie, czy to wchodząc na pocztę internetową, konto bankowe, telewizję na życzenie, czy na wszelkiego rodzaju media społecznościowe. Dosłownie zawsze musimy podawać stworzone przez nas kody dostępu.

Oczywiście w ostatnich latach powstało wiele udogodnień jak na przykład niewylogowywanie ze stron albo zapamiętywanie haseł przez przeglądarkę, jednak mimo to i tak raz na jakiś czas musimy wpisać te konkretne ciągi znaków, których spamiętanie często graniczy z cudem.

Nic więc dziwnego, że często ustawiamy je proste, krótkie i niezbyt skomplikowane. Niestety takie działania mogą skończyć się dla nas tragicznie, począwszy od utraty dostępu do naszych kont aż po poważne straty finansowe.

Według najnowszej analizy firmy Hive Systems haker korzystający z karty graficznej RTX 3090, którą każdy z nas może zakupić w sklepach z elektroniką, oraz popularnego algorytmu kryptograficznego MD5 może poznać nasze hasło natychmiastowo, jeśli ma ono sześć lub mniej dowolnych znaków.

W przypadków kodów zawierających siedem, osiem i dziewięć znaków czas potrzebny na włamania się wyniesie odpowiednio 31 sekund, 39 minut oraz 48 godzin. Warto więc, aby nasze hasła zawierały dłuższe kombinacje.

Oczywiście wyżej mówimy o sytuacji, w której użyjemy zarówno małych liter, dużych liter, cyfr i symboli. W przeciwnym razie ich poziom skomplikowanie znacznie się obniży, co ułatwi ich odgadnięcie.

Kod składający się z samych cyfr zawsze będzie złym pomysłem. Nawet 15-cyfrowa kombinacja zostanie złamana w zaledwie cztery godziny. W przypadku użycia samych liter powinniśmy ich zastosować minimum 13, wtedy przy wspomnianych założeniach haker będzie potrzebował aż roku na poznanie naszego kodu.

Warto na koniec dodać, że jeśli używasz tego samego hasła do wielu kont, w przypadku wycieku choć jednego z nich nie pomoże ci nawet najbardziej skomplikowana kombinacja znaków.

Dron uratował życie mężczyzny. Dostarczył defibrylatorAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas