Wybuch gazociągu Litwa-Łotwa. Gdzie doszło do zdarzenia i dlaczego strażacy nie podjęli akcji gaśniczej?

W piątek w okolicach litewskiego miasta Poswol na północy kraju doszło do eksplozji gazociągu łączącego Litwę z Łotwą, poinformował litewski operator przesyłu gazu Amber Grid. To rurociąg, który łączy się z gazociągiem Polska-Litwa.

Gazociąg o średnicy 500 mm, który został wybudowany od granicy litewskiej do łotewskiego miasta Ekawa (Iecava) w 1962 roku jest najstarszym gazociągiem na Łotwie. W 2013 roku przeprowadzone zostały prace modernizacyjne, dzięki którym zwiększono możliwość przesyłu do 6,48 mln m sześc. dziennie z Litwy na Łotwę i 6,24 mln m sześc. dziennie z Łotwy na Litwę.

Gazociąg z Wilna do Rygi. Element transgranicznego systemu przesyłu gazu


Program ELLI (Enhancement of Latvia-Lithuania interconnection — wzmocnienie połączenia międzysystemowego Łotwa-Litwa) został w 2017 roku włączony do trzeciej listy PCI (Project of Common Interest — Projektu o znaczeniu wspólnotowym) przyjętej przez Komisję Europejską w planie połączeń międzysystemowych rynku energii państw bałtyckich w ramach priorytetowego korytarza gazowego. Rozbudowa miała odbyć się w latach 2022-2023.

Reklama

Po zakończeniu rok wcześniej prac w ramach projektu litewski operator systemu przesyłowego gazu Amber Grid zwiększył przepustowość swojego gazociągu o jedną trzecią. Poprawiło to możliwości dostaw gazu w regionie i umożliwiło szybsze napełnianie łotewskiego podziemnego magazynu gazu Inčukalns, który magazynuje gaz dla wszystkich krajów regionu bałtyckiego. Realizacja przez Litwę projektu ELLI zwiększyła integrację bałtyckiego rynku gazu i bezpieczeństwo energetyczne regionu.

Z rurociągiem Litwa-Łotwa łączy się gazociąg Polska-Litwa. Łączy on polską tłocznię gazu Hołowczyce oraz litewską tłocznię Jauniūnai. Celem budowy transgranicznego gazociągu było m.in. zróżnicowanie kierunku dostaw gazu do krajów bałtyckich oraz integracja z unijnym rynkiem gazu.

Gdzie doszło do eksplozji?

Litewski operator przesyłu gazu Amber Grid wydał komunikat w sprawie eksplozji: - W piątek około godziny 17:00 doszło do eksplozji należącego do Amber Grid gazociągu w okolicach Poswol.

Według wstępnych danych nikt nie został ranny. Wybuch nastąpił z dala od budynków mieszkalnych. W wyniku wybuchu, podczas którego ogień sięgnął na wysokość 50 metrów, na wszelki wypadek ewakuowano całą wieś Valakėliai.

Dlaczego strażacy nie podjęli akcji gaśniczej?

Litewskie media podały, że ogień widoczny był z odległości 17 kilometrów, jednak strażacy nie podjęli walki z żywiołem.

Balciunas dodał także, że służby będąc w pobliżu, podejmują starania, by ogień się nie rozprzestrzenił. Dlaczego?

Pożar pożarowi nierówny. W rzeczywistości istnieje pięć rodzajów ognia. Poszczególne typy (A, B, C, D i K) są klasyfikowane na podstawie rodzaju spalanego paliwa. Użycie niewłaściwego środka gaśniczego może zintensyfikować pożar.

W przypadku eksplozji gazociągu mamy do czynienia z pożarem klasy B. Obejmuje on łatwopalne ciecze, rozpuszczalniki, olej, benzynę, farby i inne produkty ropopochodne. Ten rodzaj pożaru może wystąpić w miejscach przechowywania łatwopalnych cieczy lub gazów (np. na stacji benzynowej). Takich pożarów nie wolno gasić wodą. Może ona w rzeczywistości doprowadzić do rozprzestrzenienia się płomieni. W warunkach domowych należy użyć gaśnicy pianowej, proszkowej lub z dwutlenkiem węgla. Jeśli to możliwe, należy odciąć dopływ gazu.

W takim przypadku nic dziwnego, że strażacy dysponując sprzętem do gaszenia wodą, nie podjęli działań. Można by, jak powiedział Balciunas, w ten sposób jedynie zmarnować wodę, lub nawet pogorszyć sytuację. Według wstępnych szacunków usunięcie awarii zajmie kilka tygodni.

Przeczytaj także:

Francja inwestuje w swoją armię - do modernizacji idzie 50 czołgów Leclerc

Ukraina będzie masowo produkować pociski moździerzowe w zagranicznych zakładach

Śmiercionośna choroba znacznie starsza, niż sądziliśmy. Zabijała już faraonów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gazociąg
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy