Batbot - idealna mechaniczna kopia nietoperza

Podglądanie przyrody to coś, co wychodzi naukowcom wyjątkowo dobrze. Najnowsze powstałe w ten sposób urządzenie może zrewolucjonizować przemysł bezzałogowych samolotów wielozadaniowych.

Batbot, bo tak nazywa się dron imitujący sposób poruszania się nietoperza, wygląda jak element wyposażenia Batmana. Jest jednak jak najbardziej prawdziwy, a powstał przy współpracy amerykańskiej armii oraz naukowców z różnych uniwersytetów.

Dron może pochwalić się skrzydłami o rozpiętości ponad 0,5 m i jest w stanie zmieniać profil ich ruchu, wykonując go zarówno w płaszczyźnie poziomej, jak i pionowej. Sercem urządzenia jest silnik elektryczny, który generując prąd o różnym napięciu imituje skurcz i rozkurcz mięśni odpowiadających u nietoperza za ruch skrzydła. W efekcie Batbot porusza się jak prawdziwy nietoperz.

Reklama

Niestety, do tej pory naukowcom nie udało się uzyskać stabilnej trajektorii lotu drona. Ale wielu z nich, w tym Dario Floreano ze Szwajcarskiego Narodowego Centrum Robotyki w Lozannie, jest przekonanych, że Batbot pozwoli w niedalekiej przyszłości stworzyć w pełni autonomiczne maszyny latające.

- To przykład na to, jaką drogę przeszła współczesna robotyka - od topornych, mechanicznych komponentów do bionicznych systemów wykonanych z elastycznych tworzyw i sztucznych mięśni - podsumował Floreano.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wojsko | robot | nietoperz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama