Kieszonkowa oczyszczalnia wody istnieje. Możesz mieć ją zawsze przy sobie

Dostęp do wody pitnej jest w wielu miejscach na świecie coraz poważniejszym problemem. Mając pod dostatkiem czystej wody w kranach zazwyczaj nie zastanawiamy się, co zrobilibyśmy w sytuacji, gdyby jej jedynym źródłem była zatęchła kałuża. Jednym z rozwiązań ratujących wówczas z opresji jest SteriPEN - kieszonkowa oczyszczalnia wody. Jak działa?

Kieszonkowa oczyszczalnia wody istnieje/ fot.Bartlomiej Berczynski
Kieszonkowa oczyszczalnia wody istnieje/ fot.Bartlomiej Berczynskistock.xchng

Najpopularniejszą metodą uzdatniania wody jest pozwalające pozbyć się mikroorganizmów gotowanie, które jednak nie zawsze jest możliwe. Wśród popularnych rozwiązań znajdują się również filtry oraz substancje chemiczne usuwające niewidoczne, ale groźne organizmy.

Ciekawą i praktyczną techniką pozwalającą na uzyskanie nadającej się do picia wody jest SteriPEN Freedom. To niewielkie urządzenie niszczy mikroorganizmy, emitując światło o długości fali 200-280 nm, znane jako UV-C i stosowane m.in. w szpitalnych sterylizatorach.

SteriPEN Freedom w akcji

Proces uzdatniania wody polega na włożeniu do niej lampy urządzenia. Oczyszczanie półlitrowej porcji trwa 48 sekund, a jedno naładowanie akumulatora zapewnia 40 naświetleń. Żywotność urządzenia - lampy i akumulatora - jest szacowana przez producenta na co najmniej 8000 naświetleń.

Zgodnie z informacją ze strony producenta SteriPEN Freedom będzie niebawem dostępny w cenie 120 dol. Obecnie oferowane są inne modele tego producenta. Warto pamiętać, że lampy SteriPEN, podobnie jak np. gotowanie, oczyszczają wodę z mikroorganizmów, jednak popularne metody uzdatniania są nieskuteczne w przypadku skażeń chemicznych.

Łukasz Michalik

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas