Mastcam - sprzęt do robienia zdjęć na Marsie
Pierwsze zdjęcia, jakie dotarły do nas z pokładu Curiosity, nie były najwyższej jakości, ale bez obaw. Prawdziwa uczta dla oka dopiero nas czeka. Już za tydzień zostaną uruchomione kamery na ramieniu Mastcam.
Producentem tych technologicznych dzieł sztuki jest Malin Space Science Systems (MSSS). Dwa egzemplarze znalazły sobie miejsce na Mastcamie, zaraz poniżej działa laserowego Chemcam. Kamery będą rejestrować zdjęcia kolorowe, multispektralne i 3D, a wszystko to w bardzo wysokiej rozdzielczości.
Obie kamery mają mechaniczny autofokus, który działa w odległości od kilkunastu centymetrów od obiektywu aż do nieskończoności. Pierwsza kamera ma obiektyw 100 mm, f/10, a drugą wyposażono w optykę 34 mm, f/8. Obie kamery wykorzystują przetwornik CCD Bayer Patter Filter. Umożliwia on uchwycenie naturalnych barw otoczenia w jakości dorównującej tej znanej z modeli konsumenckich.
Pierwsze zdjęcia Marsa przesłane przez sondę Curiosity możesz zobaczyć w naszej galerii
Każda kamera ma koło filtrowe pozwalające na szybką zmianę rejestrowanego spektrum. Oba urządzenia nagrywają materiały wideo z rozdzielczością 720p z szybkością 10 klatek na sekundę. Kamery są w stanie wykonać kolorową panoramę 360 stopni. Zajmuje im to godzinę, a przetworzone informacje trafiają do wbudowanej pamięci o pojemności 8 GB. Po przesłaniu danych do centrum kontroli misji, pamięć jest zerowana i można rejestrację zacząć od nowa.
To oczywiście tylko garść ogólnych informacji na temat obu urządzeń. Więcej danych znajdziecie na stronie producenta MSSS. Uzbrajamy się w cierpliwość i czekamy na piękne ujęcia powierzchni Marsa!
Mariusz Kamiński