Protezy zasilane płynem mózgowo-rdzeniowym
Naukowcy z MIT opracowali rewolucyjne ogniwo paliwowe, które jest w stanie wykorzystać glukozę znajdującą się w płynie mózgowo-rdzeniowym do produkcji energii elektrycznej.
Innowacyjne ogniwo paliwowe zbudowane zostało z krzemu i platyny, które pełnią rolę katalizatorów pobierających elektrony z glukozy. Co ciekawe, konstrukt został zbudowany przy użyciu konwencjonalnych procesów technologicznych wykorzystywanych do produkcji mikroprocesorów.
Ogniwa mogą produkować setki mikrowatów mocy elektrycznej, czyli ilości zbliżone do uzyskiwanych przez panele słoneczne w najprostszych kalkulatorach. Taka ilość wystarczy do zasilenia nawet bardziej skomplikowanych układów scalonych w protezach przyszłości. Naukowcy ostrzegają jednak, że wszczepy będą pobierały cześć energii bezpośrednio z mózgu.
Projekt jest finansowany przez amerykańską agencję DARPA i Pentagon, a głównym jego pomysłodawcą jest Rahul Sarpeshkar, zwolennik hybrydowych wszczepów cyfrowo-biologicznych. Nowo powstałe ogniwa różnią się od poprzedników, gdyż do działanie nie potrzebują żadnych enzymów. Platyna jest w stanie funkcjonować bez uzupełniania przez całe życie, a na dodatek jest neutralna dla naszego systemu immunologicznego.