Słoneczne tornado 5 razy większe niż Ziemia
Słońce przeżywa właśnie okres wzmożonej aktywności, w związku z czym na jego powierzchni możemy obserwować liczne burze słoneczne. Badacze z Instytutu Matematyki i Fizyki w walijskim University of Aberystwyth przy pomocy Solar Dynamic Observatory uchwycili przebieg niezwykle rzadkiego zjawiska - plazmowego "tornada" słonecznego.
Solar Dynamic Observatory (SDO) to pierwszy amerykański satelita wchodzący w skład zakrojonego na szeroką skalę projektu "Living with a Star", który zakłada m.in. wysłanie sondy w okolice korony słonecznej. Zanotowane zjawisko jest niczym innym jak potężnym koronalnym wyrzutem masy, który zapętlony przez pole grawitacyjne tworzy wirujący lej. "Tornado" prezentuje się efektownie, choć swój żywot kończy stosunkowo szybko.
Naukowcy oszacowali, że przestrzeń zajmowana przez wspomniane słoneczne "tornado" jest około pięciu razy większa od całej kuli ziemskiej!
Badanie wpływu szeroko rozumianej kosmicznej pogody na życie na naszej planecie ma niebagatelne znaczenie przy ochronie ziemskich urządzeń elektronicznych, na które oddziałuje wiatr słoneczny.