W Warszawie powstaną jedne z najnowocześniejszych laboratoriów na świecie

13 czerwca 2012 r. na Politechnice Warszawskiej po raz pierwszy zaprezentowane zostały wizualizacje Laboratorium Centralnego zaprojektowanego w ramach Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii. Jeden z najnowocześniejszych budynków badawczo-rozwojowych w Europie

Wizualizacja kompleksu
Wizualizacja kompleksumateriały prasowe

Szansa na rozwój polskiej nauki

Nowoczesna infrastruktura Laboratorium Centralnego CEZAMAT umożliwi naukowcom z Polski i z innych krajów prowadzenie badań naukowych na najwyższym światowym poziomie. Dostęp do wszystkich laboratoriów Centrum będzie otwarty dla doktorantów i studentów uczelni polskich i zagranicznych, w szczególności członków konsorcjum. Laboratoria CEZAMAT-u będą również dostępne dla pracowników przedsiębiorstw polskich i zagranicznych zainteresowanych współpracą badawczą i rozwojową. - Istnienie w Polsce tak nowoczesnego ośrodka badawczego z pewnością nie tylko pomoże nam zatrzymać w kraju najzdolniejszą kadrę inżynierską i naukową, ale poprzez pro-aplikacyjny charakter badań, będzie miało realny wpływ na wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki - mówi prof. Romuald Beck, wiceprezes ds. naukowych spółki CEZAMAT.

Planowana struktura Laboratorium Centralnego

Laboratorium Centralne obejmuje: platformę modelowania i symulacji, platformę technologii struktur, przyrządów i układów, pracownię technologii hybrydowych, obróbki oraz montażu struktur i układów, platformę wytwarzania materiałów, platformę biotechnologii oraz platformę diagnostyki i charakteryzacji materiałów, struktur, przyrządów i układów.

Platforma modelowania i symulacji

Program badawczy, jaki będzie realizowany w ramach platformy modelowania i symulacji obejmuje między innymi następujące zagadnienia:

- modelowanie/symulacja właściwości materiałów

- modelowanie/symulacja działania indywidualnych przyrządów elektronicznych, fotonicznych i mikromechanicznych

- modelowanie/symulacja przebiegu procesów technologicznych

- projektowanie konstrukcji przyrządów, układów

Platforma ta posiadała będzie odpowiednie oprogramowanie oraz duże moce obliczeniowe, co umożliwi różnorodne prace teoretyczne.

Platforma technologii struktur, przyrządów i układów

Laboratoria tej platformy umożliwią budowanie struktur, przyrządów i układów różnego typu, zarówno elektronicznych, jak i fotonicznych, które będą mogły znaleźć zastosowanie praktyczne w bardzo wielu dziedzinach życia, począwszy do komunikacji, poprzez transport, bezpieczeństwo, pozyskiwanie i zarządzanie energią, aż po ochronę zdrowia.

Pracownia technologii hybrydowych, obróbki oraz montażu struktur i układów

Pracowania technologii hybrydowych, obróbki oraz montażu struktur i układów ta specjalizować się będzie m.in. w montażu i hermetyzacji oraz zamykaniu w obudowy struktur i przyrządów wykonanych w innych pracowniach, nadając im ostateczną formę użytecznego elementu lub układu. Takie elementy mogą znaleźć zastosowanie zarówno w tanich ogniwach słonecznych, jak i w elektronice wbudowywanej w tekstylia (np. w ubrania).

Platforma wytwarzania materiałów

Tematyka badawcza platformy wytwarzania materiałów skoncentrowana będzie na opracowaniu technologii wytwarzania nowoczesnych materiałów dla potrzeb mikro-, nano- i optoelektroniki. Ze względu na wzajemną niekompatybilność badanych materiałów, platforma składać się będzie z dwóch rozłącznych stref-pracowni:

Platforma biotechnologii

Platforma biotechnologii dedykowana jest dla prac związanych z wykorzystaniem nanostruktur, mikrostruktur oraz materiałów funkcjonalnych m.in. do budowy biosensorów i mikroukładów analitycznych. Biosensory znajdują swoje zastosowanie w analizach klinicznych, środowiskowych, jak i w przemysłowych.

Z kolei miniaturowe systemy bioanalityczne stwarzają m.in. unikatowe możliwość kompleksowej oceny surowców i produktów farmaceutycznych oraz kosmetycznych.

Platforma diagnostyki i charakteryzacji materiałów, struktur, przyrządów i układów

Wszelkie działania technologiczne muszą podlegać ocenie zarówno w kontekście uzyskania oczekiwanych parametrów materiałów, elementów i systemów, jak i ich niezawodności, stąd obecność w Centrum pracowni diagnostyki i charakteryzacji. W wyniku prowadzonych pomiarów możliwa będzie optymalizacja materiałów, konstrukcji i technologii wytwarzania przyrządów i układów. Prowadzone będą także prace nad doskonaleniem metod pomiarowych.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas