Zagubieni w kosmosie? Nigdy więcej dzięki DSAC

Łatwo się zgubić w kosmosie. By takie przypadki miały miejsce jak najrzadziej, NASA pracuje nad niezwykle precyzyjną i zaawansowaną technologią do nawigacji. Może okazać się ona niezbędna do badań odległych zakątków Wszechświata.

Deep Space Atomic Clock (DSAC) to autorski projekt NASA, który umożliwia dokładne określenie w czasie rzeczywistym pozycji i koordynatów satelity, sondy lub każdego innego obiektu wystrzelonego w przestrzeń kosmiczną. Główną zaletą systemu ma być jego autonomia i samowystarczalność.

Do tej pory by określić pozycję jakiegokolwiek sztucznego obiektu na nieboskłonie, do zespołu na Ziemi była wysyłana informacja, która po przetworzeniu wracała do nadawcy. Na podstawie tej transmisji danych szacowano położenie obiektu w przestrzeni kosmicznej i wyznaczano dalsze koordynaty.

System DSAC, który już wkrótce może zacząć być montowany do satelitów, sond i teleskopów, pozwala określić położenie obiektu na podstawie kalkulacji dokonywanych w czasie rzeczywistym, bez konieczności komunikacji z zespołem na Ziemi. Może mieć to kluczowe znaczenie, szczególnie w krytycznych momentach misji kosmicznych, takich jak lądowanie na planetach lub przeloty w okolicach, w których tradycyjna komunikacja nie jest możliwa.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: satelita | zegar | Kosmos | GPS | Sonda kosmiczna | NASA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy