Bakterie jelitowe pomagają leczyć nowotwory

​Naukowcy zauważyli, że bakterie jelitowe mogą pomóc walczyć z rakiem.

Bakterie jelitowe pomagają w walce z rakiem
Bakterie jelitowe pomagają w walce z rakiem123RF/PICSEL

Już od jakiegoś czasu wiadomo, że bakterie jelitowe pomagają leczyć stany zapalne. Niektóre stany zapalne z kolei umożliwiają wzrost nowotworów. Idąc tym tropem, naukowcy dowiedli, że niektóre bakterie żyjące w organizmie człowieka mogą mieć działanie antynowotworowe.

Zespół Laurence'a Zitvogela z Gustave Roussy Institute w francuskim Villejuif testował działanie cyklofosfamidu, czyli silnego związku chemicznego stosowanego w leczeniu nowotworów (szczególnie białaczki i guza mózgu). Substancja stymuluje limfocyty T do ataku tkanki nowotworowej.

Zespół Zitvogela podawał cyklofosfamid myszom cierpiącym na mięsaki i raka płuc. W ciągu 48 godzin, cyklofosfamid spowodował eksodus części kolonii bakterii jelitowych do innych rejonów ciała, szczególnie węzłów chłonnych i śledziony. Mikroorganizmy, które wyemigrowały w ten sposób wzmacniały różnicowanie komórek odpornościowych w limfocyty T, które biorą udział w walce z nowotworami.

Naukowcy poszli krok dalej i podali kolejnej grupie myszy antybiotyk wankomycynę, którego skutkiem ubocznym jest zmniejszenie liczebności bakterii jelitowych. Po następnym podjęciu terapii cyklofosfamidem, lek był o wiele mniej skuteczny w walce z nowotworem.

Uczeni wyciągnęli wniosek, że bakterie jelitowe usprawniają walkę z nowotworami, choć dokładnie nie znają jeszcze wszystkich mechanizmów tego procesu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas