Klik i stał się internet. W sprawę zamieszany jest... Polak?

Nie wyobrażamy sobie obecnego życia bez internetu. Na co dzień korzystamy z mediów społecznościowych, oglądamy filmy i seriale online, robimy szybkie przelewy w aplikacjach bankowych. Od czasu lockdownu więcej pracujemy i uczymy się zdalnie. Już dawno nie ekscytujemy się otrzymaniem e-maila, a raczej irytuje nas ilość zbędnych wiadomości. Tylko czy wszyscy wiemy, jak to się zaczęło?

Czy wiesz, jakie były początki internetu? A może je pamiętasz?
Czy wiesz, jakie były początki internetu? A może je pamiętasz?Pixabay.com

Dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia bez internetu. Nosimy w kieszeniach smartfony, które stale są podłączone do sieci. Media społecznościowe, jak Facebook i jego Messenger, TikTok, Instagram już dawno przestały być dodatkiem dla naszego życia a stały się jego częścią. Ale kto dziś pamięta o GaduGadu czy Naszej Klasie? Kto jeszcze pamięta o poszukiwaniach osoby, od której można było otrzymać zaproszenie, aby dołączyć do serwisu Grono.net? Ale to były pierwsze lata XXI w. Sam internet powstał znacznie wcześniej i w zupełnie innym celu.

Początek internetu

Na zlecenie Amerykańskich Sił Zbrojnych amerykański informatyk Paul Baran w 1962 r. opublikował 12-tomowy projekt transmisji danych, które będą zdolne przetrwać ewentualną III wojnę światową.  W 1969 r. na Uniwersytecie Kalifornijskim, a wkrótce na kolejnych trzech uczelniach (dwie w Kalifornii i jedną w Salt Lake City) zainstalowano pierwsze węzły sieci ARPANET. Chodziło przede wszystkim o badanie czy może istnieć sieć komputerowa bez wyraźnego ośrodka centralnego. To na wypadek, gdyby podczas konfliktu część sieci została zniszczona. To właśnie ta data uznawana jest za początek internetu.

Paul Baran stworzył podwaliny dla internetu...domena publiczna

Nazwisko twórcy brzmi dziwnie swojsko? Masz rację. Paul Baran urodził się w 1926 r. w Grodnie, położonym wówczas na terytorium II Rzeczypospolitej (dzisiejsza Białoruś przy granicy z Polską). Urodził się w rodzinie żydowskiej, która pochodziła z Sidry - wsi, która do dnia dzisiejszego położona jest na terytorium Polski.

Mail, małpa i grupy dyskusyjne, czyli... rozwój sieci

Rok później, w 1970 r. (niektóre źródła podają rok 1971) amerykański inżynier i programista Ray Tomlinson wysłał pierwszego maila do... samego siebie. Jaka była jego treść? Możemy wyłącznie gdybać, ponieważ autor zmarł w 2016 r., ale według przekazów miał twierdzić, że wpisał przypadkowy ciąg znaków.  Mogło być to coś w rodzaju "QWERTY" lub "ACBKJSHEUSY". Również on wpadł na pomysł oddzielenia nazwy odbiorcy od docelowego adresata symbolem @.

W 1973 r. sieć zaczyna się rozwijać, docierając do innych krajów. Z jednej strony patrząc na drogę od połączenia uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych, przez powstanie maila do powstania sieci międzykontynentalnej możemy mówić o szybkim rozwoju. Patrząc na dzisiejsze tempo, mimowolnie może pojawić się uśmiech na twarzy.

W rozwój pierwszej sieci zaangażowali się naukowcy, nie powinno dziwić nas więc to, że swoje dzieło wykorzystywali w celach zawodowych, co przeciętnego obywatela niezbyt mogło interesować. Tę sytuację zmienili amerykańscy studenci, którzy "uczłowieczyli" sieć tworząc Usenet, który początkowo łączył tylko dwa uniwersytety.  Dzięki ciekawszym rozwiązaniom, jak np. rozszerzenie grup zawodowych o grupy dyskusyjne i rozrywkowe chętnie zaczęto z niego korzystać, co napędzało rozwój.

Procent populacji z dostępem do internetu w 2015 r. Kolor czerwony to brak danych.Emilfarodomena publiczna

Kolejny przełom - World Wide Web i pierwsza przeglądarka

Mijały lata, aż w 1991 r. brytyjski fizyk i programista Sir Timothy John Berners-Lee stworzył dobrze nam znaną usługę www. Precyzyjniej rzecz biorąc, w 1991 r. www udostępniono w internecie, sama aplikacja kliencka "WorldWideWeb" napisana została w 1989 r., a rok później udostępniona w sieci Europejskiego Ośrodka Badań Jądrowych (CERN) w Genewie. W rzeczywistości sama jej idea powstała już około dekadę wcześniej, gdy Berners-Lee pracował jako konsultant w CERN. Napisał wówczas ENQUIRE - program do przetrzymywania informacji korzystający z wielu relacji (wewnętrznych powiązań).

Pierwsza wyszukiwarka internetowa W3Catalog wydana została 2 września 1993 r. przez programistę Oscara Nierstrasza z Uniwersytetu Genewskiego. Najpopularniejszą dziś przeglądarkę Google można było używać od 1998 r.

Szanowny Panie Andrzeju, czyli witamy w Polsce internet

Za początek istnienia sieci w naszym kraju uznaje się rok 1991 r. Wówczas Tadeusz Węgrzynowski wysłał z Kopenhagi do Polski, a dokładnie Centrum Informatycznego Uniwersytetu Warszawskiego, pierwszą wiadomość (nie był to do końca e-mail w dzisiejszym rozumieniu). Odbiorcą był Andrzej Smereczyński. Treść była następująca:

"Szanowny Panie Andrzeju, miło mi powitać Pana z Kopenhagi. Proszę pozdrowić wszystkich w CIUW".

W odpowiedzi wysłano wiadomość o treści:

"Panie dyrektorze, w CIUW nigdy nie było tyle radości i tylu ludzi w sali komputerowej".

17 sierpnia z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego fizyk Rafał Pietrak wysłał pierwszą wiadomość, wykorzystując łącze TCP/IP. Odbiorcą był Jan Sorensen, szef Centrum Komputerowego Uniwersytetu Kopenhaskiego.

Ważniejsze wydarzenia z lat 90. i przełomu wieków:

1992 r. - przekroczona zostaje liczba 1 mln komputerów podłączonych do internetu

1993 r. - powstaje pierwsza przeglądarka internetowa, Mosaic, która umożliwia przeglądanie graficznych stron

1994 r. - powstaje portal Yahoo! i przeglądarka Opera

1995 r. - początek eBaya

1996 r. - premiera CSS i komunikatora ICQ

1997 r. - premiera PHP, powstanie JavaScript i zarejestrowanie domeny Google.com

1998 r. - założenie spółki Google Technology Inc.

2000 r. - powstaje pierwszy polski komunikator internetowy Gadu-Gadu

2004 r. - powstanie Skyp’a, Facebooka i przeglądarki Mozilla Firefox. W Polsce powstaje serwis społecznościowy Grono.net

2006 r. - powstaje Nasza Klasa

Przeczytaj także:

„Drwale i inne opowieści Bieszczadu”: Dżygitówka, czyli kaskaderska jazda konnaPolsat Play
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas