Lecisz Starshipem na Marsa, tak wygląda twoja podróż!

Starship to statek kosmiczny SpaceX, który ma umożliwić ludziom latanie na Marsa. Zanim to nastąpi, to upłynie jeszcze trochę lat, ale zastanawialiście się nad tym, jak może wyglądać taka podróż? Elon Musk i jego SpaceX mają już wizję takich wypraw. Starship może zabrać na Marsa pierwszych ludzi już w przyszłej dekadzie.

Starship
StarshipSpaceXmateriały prasowe

Starship jest statkiem kosmicznym, który jest konikiem Elona Muska. Jeden z najbogatszych ludzi na świecie wierzy, że ogromna rakieta SpaceX umożliwi mu podróż na Marsa. Ludzkość marzy o tym przedsięwzięciu od lat i jest możliwe, że stanie się to rzeczywistością w ciągu kilku najbliższych lat.

Starship ma umożliwić misje załogowe na Marsa

SpaceX pracuje nad statkiem Starship od lat. Nie jest on jeszcze gotowy do wykonywania misji na Marsa. Mało tego, bo jeszcze nigdy nie poleciał w kosmos. W kwietniu firma przeprowadziła pierwszy test w postaci lotu orbitalnego, ale nie zakończył się on pełnym sukcesem i po kilku minutach od startu cała konstrukcja rakiety eksplodowała.

Starship w trakcie kwietniowego testu. Niestety po kilku minutach od startu eksplodował
Starship w trakcie kwietniowego testu. Niestety po kilku minutach od startu eksplodowałSpaceXmateriały prasowe

Mimo to Elon Musk i jego SpaceX już snują wizje związane z załogowymi lotami na Marsa, gdzie być może z czasem powstanie specjalna kolonia. Będzie to oczywiście horrendalnie drogie przedsięwzięcie. Założyciel firmy jednak nie raz powtarzał, że człowiek musi stać się gatunkiem multiplanetarnym i Starship ma to umożliwić. Zobaczmy sobie najpierw, jak finalnie ma wyglądać konstrukcja tej rakiety.

Rakieta jest ogromna

Starship składa się z dwóch członów. Pierwszym jest sam statek, który ma być dostępny w kilku wersjach. Drugim jest pierwszy stopień o nazwie Super Heavy, który pozwoli pokonywać grawitację Ziemi i wynosić w kosmos ciężkie ładunki. Cała konstrukcja jest ogromna i ma wysokość aż 120 m, z czego 69 m przypada na booster. Średnica całości to 9 m.

Starship umieszczony na boosterze Super Heavy. Razem mają 120 m wysokości!
Starship umieszczony na boosterze Super Heavy. Razem mają 120 m wysokości!SpaceXmateriały prasowe

Super Heavy to pierwszy stopień, który ma po kilku minutach od startu odłączać się od Starshipa i następnie wracać na Ziemię. Booster otrzyma aż 33 silniki Raptor, które zapewnią mu niesamowity ciąg. W samym statku będzie ich sześć, z czego trzy będą próżniowe. Rakieta ma być w stanie wynosić na orbitę ziemską ładunki o masie 100-150 t. Dla porównania w przypadku Falcona Heavy są to niespełna 64 t.

Statek w trzech wersjach

Starship zostanie przystosowany pod kątem różnych zadań. SpaceX stworzy co najmiej trzy wersje statku. Pierwszą jest załogowy, który ma umożliwić podróżowanie nawet setce osób (w przypadku misji międzyplanetarnych). Następnie mamy statek transportowy do wynoszenia ładunków w kosmos i wiemy, że w tym wariancie będzie miał otwierany dziób. Ostatnią wersją jest cysterna, która pozwoli tankować pozostałe na orbicie.

Starship w wersji załogowej
Starship w wersji załogowejSpaceXmateriały prasowe

Oczywiście żadna z tych wersji Starshipa na razie nie istnieje, gdyż znajduje się on jeszcze w innej fazie prac. Obecnie trwają przygotowania do drugiego lotu orbitalnego, który ma odbyć się w październiku. Załóżmy jednak, że doczekaliśmy się przyszłej dekady, gdy rakieta jest już w pełni gotowa do międzyplanetarnych misji. Jak będzie wyglądać taka podróż na Marsa?

Misja na Marsa z ludźmi to bardzo trudne zadanie

Podróż ludzi na Marsa to bardzo skomplikowane przedsięwzięcie, gdzie trzeba będzie pokonać mnóstwo trudności. Po wyborze miejsca lądowania trzeba będzie najpierw dostarczyć na powierzchnię Czerwonej Planety część ekwipunku i zapasów, które umożliwią pierwszym ludziom pobyt na tym świecie. Wszak Mars jest nieprzyjazną planetą — suchą, zimną oraz bez atmosfery umożliwiającej oddychanie.

Wizja artystyczna Starshipa wchodzącego w atmosferę Marsa
Wizja artystyczna Starshipa wchodzącego w atmosferę MarsaSpaceXmateriały prasowe

Loty na Marsa możliwe są co około dwa lata, gdy Czerwona Planeta i Ziemia znajdują się stosunkowo blisko siebie. Potem jest to bardzo utrudnione. Tak więc przez pierwsze dwa czy cztery lata na powierzchnię trzeba będzie wysłać zapasy i wyposażenie. Dopiero później można myśleć o misji załogowej, która będzie bardzo trudna.

Wizja artystyczna kolonii na Marsie. W tle Starship
Wizja artystyczna kolonii na Marsie. W tle StarshipSpaceXmateriały prasowe

Ludzie lecący na Marsa będą musieli spędzić na pokładzie Starshipa kilka miesięcy w trakcie podróży w jedną stronę. W obie strony misja potrwa około roku przy założeniu, że człowiek na powierzchni Czerwonej Planety nie spędzi więcej czasu niż miesiąc. Do tego potrzebne będą jeszcze odpowiednie habitaty, które zapewnią przetrwanie w niesprzyjających warunkach. Bardzo skomplikowane zadanie, które to trudno sobie nawet wyobrazić. Choć SpaceX ma taką wizję całej kolonii i możecie ją obejrzeć poniżej.

Pierwsza misja załogowa na Marsa może odbyć się w przyszłej dekadzie. Jednak SpaceX ma pewne plany związane ze Starshipem i Czerwoną Planetą na najbliższe lata. Firma wierzy, że pierwszy statek poleci w kierunku planety jeszcze przed końcem tej dekady. Być może nawet zostanie podjęta próba lądowania na powierzchni.

SpaceX chce mieć całą flotę Starshipów

Docelowo SpaceX może kiedyś zbudować nawet całą flotę Starshipów. Elon Musk niegdyś mówił, że potzreba około tysiąca statków, które pozwoliły ludzkości skolonizowanie Marsa. Oczywiście jest to jego kolejne marzenie, które na pewno nie jest prostym zadaniem. Taka flota mogłaby obsługiwać lotym pomiędzy Czerwoną Planetą oraz Ziemią i odbywałyby się one cyklicznie co około wspomniane dwa lata. Po to, aby zapewnić ciągłość zapasów dla kolonistów.

Załogowy Starship dolatujący do Marsa
Załogowy Starship dolatujący do MarsaSpaceXmateriały prasowe

Firma buduje rakietę od lat

Pora jednak zejść na Ziemię i pomyśleć o tym, że Starship rzeczywiście nie jest jeszcze gotowy do takich misji i przed SpaceX jest jeszcze mnóstwo pracy. Wcześniej rakieta powstawała pod nazwą BFR i firma chciała w ten sposób również stworzyć szybki środek transportu na naszej planecie. Lot z dowolnego miejsca na Ziemi w inne miałby być krótszy od godziny. Pomysł pewnie jednak nie wejdzie w życie, gdyż jego zrealizowanie wydaje się być za drogie. Cena takiego biletu musiałaby być ogromna.

Najnowszy prototyp rakiety SpaceX Starship rozbił się po przerwaniu transmisji wideo z jego lotu testowegoAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas