Najciemniejsze miejsce we wszechświecie

Astronomowie NASA odnaleźli najgęstszy obłok kosmiczny, którego masa równa się ponad 70 000 mas Słońca. Obiekt znajduje się 16 000 lat świetlnych od Ziemi i według informacji NASA jest jednym z najciemniejszych miejsc we wszechświecie.

Odkrycie "najciemniejszego miejsca we wszechświecie" to zasługa Kosmicznego Teleskopu Spitzera
Odkrycie "najciemniejszego miejsca we wszechświecie" to zasługa Kosmicznego Teleskopu SpitzeraNASA

Odkryta chmura jest tak gęsta, że rozprasza i blokuje nie tylko światło widzialne, ale i podczerwień. Poza czarnymi dziurami, które pochłaniają całe światło, jest to najciemniejsze nam znane miejsce we wszechświecie.

Naukowcy są przekonani, że we wnętrzu obłoku powstaną najbardziej masywne gwiazdy, hiperolbrzymy należące do klasy O, które są średnio 20 razy cięższe od Słońca. Na ich powierzchni panuje piekielna temperatura, wynosząca nawet 30 000 stopni Celsjusza. Takie gwiazdy niemal zawsze kończą swój żywot jako supernowe. Eksplodując, są głównym źródłem pierwiastków ciężkich we wszechświecie.

W opisywanej chmurze jest tak wiele materii, że najprawdopodobniej powstanie tam jedno z największych skupisk młodych gwiazd w Drodze Mlecznej. Paradoksalnie więc, z tak przenikliwej ciemności, zrodzi się niezwykle intensywne światło.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas