Najszybsze gwiazdy we wszechświecie

Astronomowie odkryli gwiazdy poruszające się z prędkością dochodzącą do 10 mln km/h. Teraz zadają sobie pytanie, czy istnieją obiekty jeszcze szybsze?

Do powstania gwiazd poruszających się z prędkością zbliżoną do prędkości światła powstaje w wyniku scalania się czarnych dziur
Do powstania gwiazd poruszających się z prędkością zbliżoną do prędkości światła powstaje w wyniku scalania się czarnych dziurNASA

Astrofizycy z Harvardu - Avi Loeb i James Guillochon - postanowili sprawdzić, czy istnieją gwiazdy poruszające się z prędkością bliską prędkości światła. Dotychczas nikt takich obiektów nie zauważył, choć nie oznacza to, że one nie istnieją. Dla porównania - Słońce okrąża centrum Drogi Mlecznej z prędkością 720 tys. km/h.

Odkrycie gwiazd poruszających się z ogromnymi prędkościami pozwoliłoby uzyskać odpowiedzi na wiele pytań dotyczących ewolucji wszechświata. Dzięki niemu udałoby się najprawdopodobniej dokładniej określić tempo rozszerzania się wszechświata.

Gwiazdy są przyspieszane do hiperprędkości wtedy, gdy gwiazdy podwójne zostają schwytane w pole grawitacyjne czarnej dziury. Wtedy jedna z gwiazd zostaje wciągnięta do czarnej dziury, co wywołuje odrzut drugiej gwiazdy. Osiąga ona prędkość 1,6 mln km/h, dzięki czemu opuszcza galaktykę macierzystą.

Gdy w podobnym układzie mamy do czynienia nie z parą gwiazd, a układem bliskich scalenia czarnych dziur, ich oddziaływanie może przyspieszyć jedną z okrażających gwiazd do prędkości setki razy przekraczającej hiperprędkość. W ten sposób mogą powstać najszybciej poruszające się gwiazdy we wszechświecie. Co ciekawe, tych może być w przestrzeni kosmicznej mnóstwo. Praktycznie każda galaktyka ma w swoim centrum czarną dziurę, do powstania której doszło z połączenia mniejszych galaktyk, a więc i czarnych dziur.

Obliczenia uczonych wskazują, że niewiele gwiazd osiąga prędkości bliskie prędkości światła. Ale w obserwowalnym wszechświecie może być ponad bilion gwiazd poruszających się z prędkością ok. 30 tys. km/s.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas