Pierwsze zarodki wyhodowane w kosmosie
Chińscy naukowcy przeprowadzili eksperyment, który wykazał, że możliwy jest rozwój zarodków ssaków w kosmosie.
Ponad 6000 mysich zarodków zostało umieszczonych w samowystarczalnej komorze na pokładzie satelity SJ-10. Ich rozwój był stale monitorowany za pomocą kamer. Niektóre z zarodków przeobraziły się w stadium blastocysty już po 96 godzinach. Zarodek na tym etapie może zostać przeszczepiony do macicy.
SJ-10 został wysłany w przestrzeń kosmiczną 6 kwietnia bieżącego roku i zdążył już wrócić na Ziemię. Zarodki pobrane z kapsuł zostaną przebadane w Chińskie Akademii Nauk w Pekinie.
- Ludzkość czeka jeszcze długa droga, zanim skolonizujemy kosmos. Ale zanim to się stanie, musimy dowiedzieć się czy jest możliwe przetrwanie i rozmnażanie się w przestrzeni kosmicznej. Teraz w końcu okazało się, że najważniejszy krok naszej reprodukcji - wczesny rozwój zarodka - może zachodzić w kosmosie - powiedział Duan Enkei, główny autor badań.
Do tej pory naukowcy przypuszczali, że do prawidłowego rozwoju zarodkowego niezbędna jest siła grawitacji. Nowe badania wskazują, że jest inaczej. Jest jednak jeszcze za wcześnie, by móc potwierdzić te rewelacje w przypadku ludzi. Nie wiadomo także czy udałoby się przeprowadzić poród w przestrzeni kosmicznej.