Po raz pierwszy podejrzano zmiany epigenetyczne w mózgu
Naukowcy po raz pierwszy zaobserwowali na żywo efekt przełączania genów. Może nas to przybliżyć do lepszego zrozumienia przyczyn zaburzeń takich jak alzheimer czy schizofrenia.
Aby zobaczyć, które geny są najbardziej i najmniej aktywne w mózgu, Jacob Hooker z Harvard Medical School wraz z zespołem, opracował radioaktywny znacznik chemiczny, który wiąże się z enzymem HDAC. Enzym ten wyłącza geny w naszych komórkach, blokując je przed ciągłym kodowaniem białek.
Po wstrzyknięciu znacznika do ludzkiego mózgu, przy pomocy aktywacji i dezaktywacji enzymu HDAC można włączać i wyłączać poszczególne geny. Ta forma manipulacji nazywana jest epigenetyką (fizyczne zmiany w strukturze DNA, które modyfikują sposób aktywności genów). Do tej pory aktywację i dezaktywację poszczególnych genów w ludzkim mózgu można było obserwować tylko na martwej tkance.
Podczas przeprowadzonego eksperymentu wykazano, że geny są najmniej aktywne w najbardziej czerwonych obszarach. Czarne i niebieskie regiony wskazują na najwyższy poziom aktywności genów, a żółte i zielone obszary są uznawane za "pośrednie".
Naukowcy odkryli, że geny są najbardziej aktywne w hipokampie, który jest zaangażowany w procesy pamięci i uczenia się oraz w ciele migdałowatym, który odpowiada za uczucia strachu, przyjemności i motywacji. Są to szczególnie dynamiczne obszary mózgu, które wymagają stałej aktywności genu.
- To dobry początek do określenia, które procesy epigenetyczne występują w mózgu - powiedziała Isabelle Mansuy z Uniwersytetu w Zurychu.
Dzięki kolejnym eksperymentom, naukowcy mogą być w stanie namierzyć mechanizmy działania choroby Huntingtona, Alzheimera czy schizofrenii.