Raka jajnika można wykryć jeszcze wcześniej

Dzięki nowej metodzie identyfikacji markerów DNA we krwi, raka jajników można wykryć rok wcześniej niż do tej pory.

Prosty test krwi może pomóc w wykryciu raka jajników
Prosty test krwi może pomóc w wykryciu raka jajników© Glowimages

Badania przeprowadzone przez naukowców z University College London opublikowano w "Genome Medicine". Uczeni zidentyfikowali region DNA o nazwie EFC#93, który zawiera nieprawidłowe wzorce metylacji w przypadku obecności raka piersi.

Metylacja DNA występuje, gdy do DNA są dodawane grupy metylowe, modyfikując jednocześnie funkcje i ekspresję genów. Stwierdzono, że zmiany te pojawiają się we wczesnym stadium rozwoju raka piersi.

Każdego roku na świecie umiera 522 000 kobiet z powodu raka piersi. Jeżeli nowotwór ten zostanie namierzony odpowiednio wcześnie, ma wskaźnik wyleczenia na poziomie 90 proc. Mammografia jest często wykorzystywana do wczesnej diagnostyki, ale metoda ta ma swoje ograniczenia.

- Nasze badania po raz pierwszy dostarczyły dowody, że markery metylacji DNA w surowicy, takie jak EFC#93, dostarczają wysoce specyficznego wskaźnika, który może diagnozować śmiertelne nowotwory sutka nawet rok przed obecną diagnozą. To może umożliwić zindywidualizowane leczenie, które może rozpocząć się nawet w przypadku braku dowodów radiologicznych w piersiach - powiedział prof. Martin Widschwendter, główny autor publikacji.

W badaniu wykorzystano łącznie 1869 próbek surowicy krwi i 31 tkanek zdrowych kobiet i kobiet z rakiem jajnika. Próbki pobrano od 419 pacjentów po operacji i po zakończeniu chemioterapii. Wyniki pokazały, że w 88 proc. przypadków rak jajnika można było wykryć na 1-2 lata przed jego rozpoznaniem. Kobiety z rakiem jajnika zostały wychwycone z dokładnością 91 proc. w badaniu kontrolnym. 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas