Stworzono nanocząstki do leczenia uszkodzonych tętnic

​Naukowcy stworzyli nanocząstki, które w niedalekiej przyszłości mogą zostać wykorzystane do dostarczania leków do uszkodzonych naczyń krwionośnych.

Nowa metoda leczenia uszkodzonych naczyń krwionośnych wykorzystuje nanocząstki
Nowa metoda leczenia uszkodzonych naczyń krwionośnych wykorzystuje nanocząstki123RF/PICSEL

Obecnie powszechnie stosowanymi metodami leczenia przytkanych tętnic jest wszczepienie stentu uwalniającego leki takie jak pakitaksel. Według twórców nowej metody, stosowanie nanocząsteczek nie wyklucza użycia stentów i może służyć jako skuteczna terapia wspomagająca.

- Zdrowe tętnice są zbudowane z zapewniających im elastyczność włókien sprężystych, które zachowują się jak gumki recepturki w tkance. W większości chorób sercowo-naczyniowych włókna sprężyste ulegają uszkodzeniu, tworząc jednak haczyki, które nadają się do wykorzystania podczas wprowadzania leku w konkretne miejsce - powiedział Naren Vyavahare z Clemson University, szef zespołu badawczego.

Stworzone lepkie nanocząstki przywierają do uszkodzonych tętnic i od razu zaczynają działać. Można je zaprogramować w taki sposób, by różne leki - w tym pakitaksel hamujący podziały komórkowe - były uwalniane w konkretnym miejscu i czasie.

- Opracowaliśmy nanocząstki, które przyczepiają się do chorych miejsc jak rzepy. Co ciekawe, gromadzą się one tylko w uszkodzonych tętnicach. Można je dostarczać dożylnie, by uwalniały leki przez dłuższy czas, unikając tym powtarzanych interwencji chirurgicznych - dodała Aditi Sinha, biorąca udział a badaniach.

Naukowcy podkreślają, że nowo opracowana technologia może być skuteczna nie tylko w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych, ale i zespołu Marfana, tętniaków aorty czy przewlekłej choroby płuc.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas