Tania chińszczyzna? Te produkty podbijają świat i są dobrej jakości
Oprac.: Anna Gburek
Chińszczyzna od lat kojarzyła się z podróbkami i niską ceną. Pomimo niskiej ceny chińskich produktów i tak nie opłacało się kupować, ponieważ często okazywały się jednorazowe. Dziś chińskie marki podbijają kolejne rynki światowe, a jakością swoich urządzeń dorównują, a nawet przewyższają produkty znanych koncernów europejskich. A co z ceną? Nadal pozostaje mocno konkurencyjna. Jak Chińczycy to robią i poczynania, jakich marek warto śledzić?
Chińskie marki już od wielu lat zaczynały mościć sobie miejsce wśród największych marek europejskich. Pozyskiwały udziały w coraz większych firmach, korzystając przy tym z ich rozwiązań technologicznych. Zaczęły także w całości wykupywać firmy i wprowadzać na rynki własne marki. Dziś Chińczycy mogą się poszczycić oryginalnymi rozwiązaniami technologicznymi. To dzięki nim chińskie marki wkraczając na rynek ze swoimi produktami, nie są traktowane jako tania chińszczyzna, lecz jako poważny konkurent.
Spis treści:
Xiaomi, Oppo, Huawei, Vivo - telefony ponad średnią
Chińskie telefony są mocno rozpoznawalne wśród użytkowników smartfonów. Chińskie marki proponując konkurencyjne ceny, wypuszczają na rynek telefony z niskich, średnich, ale także najwyższych półek, które spokojnie mogą konkurować z modelami od Samsunga czy iPhone. Jakie marki chińskie radzą sobie w Europie najlepiej?
Xiaomi
Xiaomi powstało w Pekinie w 2010 roku. Cztery lata później zostało już uznane za najcenniejszy startup technologiczny. W swojej ofercie ma nie tylko różnorodne smartfony, ale także akcesoria elektroniczne, a nawet telewizory. Mając Apple jako wzór, błyskawicznie wkroczyło na rynki światowe, także do Polski. Smartfony Xiaomi po raz pierwszy zostały wprowadzone w Polsce w roku 2016. W planach Xiaomi jest także wypuszczenie własnego samochodu elektrycznego.
Huawei
Huawei to kolejna chińska marka już dobrze rozpoznawalna wśród producentów smartfonów. Jest to firma, która aż 60% swoich przychodów generuje poza granicami Chin. W swojej ofercie ma nie tylko tanie i dobrej jakości smartfony, których podzespoły spokojnie konkurują z amerykańskimi, ale także modemy bezprzewodowe oraz wiele innych produktów elektronicznych i małego sprzętu AGD. Telefon Huawei P60 Pro ma być poważnym konkurentem dla telefonów Samsunga z serii S23. Ograniczeniem w linii smartfonów tego producenta jest brak dostępu do europejskiego Androida.
VIVO
Vivo jest marką, która lubi zaskakiwać swoich konkurentów innowacyjnymi rozwiązaniami. W jej portfolio znajdował się między innymi niegdyś najcieńszy smartfon świata o grubości 4,75 mm, dziś wyprzedził go już inny wynalazek chiński marki HONOR. Na rynku polskim jest dobrze rozpoznawalna od 2020 roku. Vivo wypuszcza telefony z niższych półek jak np. VIVO Y11s, ale w swojej ofercie ma także modele z tych najwyższych, czego przykładem jest VIVOX80 PRO. Chiński producent chętnie korzysta z podzespołów dobrze znanych na rynku europejskim, m.in. procesorów Snapdragon czy Mediatek.
OPPO
OPPO to kolejna chińska marka, której obecności wśród producentów smartfonów nie da się pominąć. W 2018 roku wyprzedziła pod względem sprzedanych smartfonów w Chinach Huawei i VIVO. W Polsce telefony tej marki dostępne są od 2019 roku. Sztandarowymi smartfonami tej marki są telefony z serii Find X, które w 2011 roku promował swoim nazwiskiem Leonardo DiCaprio.
Lenovo
Pewnie nie jesteście zaskoczeni, że także dobrze znana marka laptopów Lenovo znalazła się w tym zestawieniu. W Polsce gości już od dawna, a w swojej ofercie ma nie tylko komputery osobiste, ale także smartfony. Swoje miejsce na rynku światowym zdobyła w nieco inny sposób. Przejęła firmę IBM i spółkę Motorola Mobility w 2014 roku.
OnePlus
W zestawieniu najlepszych chińskich marek smartfonów, nie może zabraknąć także OnePlus. W swojej ofercie ma prawdziwie europejskie perełki, oparte na amerykańskich i europejskich podzespołach. Znajdziecie wśród nich produkty z wszystkich półek cenowych. Jego flagowym modelem jest smartfon OnePlus 12.
Hisense, Anker - marki, które zawładną rynkiem AGD i RTV
Marki chińskie coraz mocniej zaznaczają swoją obecność także wśród producentów sprzętu AGD i RTV. Oprócz wspomnianych już Huawei czy Xiaomi, którzy już produkują sprzęt RTV, warto wspomnieć także o innych markach.
Hisense
Marka Hisense została założona w 1969 roku i jest jedną z najczęściej wybieranych w Chinach. Obecnie sprzedaje swoje produkty w 130 krajach. W swoim portfolio ma nie tylko inteligentny sprzęt AGD, ale także telewizory czy oczyszczacze powietrza. Firma wciąż odnotowuje wzrost sprzedaży swoich produktów na świecie i jest jedną z najszybciej rozwijających się marek AGD i RTV.
Haier
Haier jest marką z długą historią na rynku chińskim. Obecnie śmiało wkracza także na rynki światowe. Przejęła część koncernu GE, dzięki czemu zwiększa udziały na rynku amerykańskim. Produkuje między innymi lodówki, pralki, kuchenki mikrofalowe, telewizory, ale także inny sprzęt.
Geely, BYD, ORA i inni - pościg za elektromobilnością
Chińskie marki coraz śmielej poczynają sobie także w branży motoryzacyjnej, zalewając rynki światowe swoimi samochodami elektrycznymi. Jak się jednak okazuje, wiele z nich w testach wypada rewelacyjnie, a ich cena jest czasami o połowę niższa niż marek europejskich.
Geely
Geely powstało w 1997 roku. W 2009 roku zakupiło Volvo, a następnie także Lotus czy London Electric Vehicle Company działające głównie na rynku brytyjskim. Od tego czasu notuje kolejne rekordy sprzedaży aut.
GWM (Great Wall Motors)
GWM to jeden z największych chińskich producentów SUV-ów i pick-upów. W skład koncernu wchodzą takie marki jak ORA, TANK, czy Haval. Sprzedaż samochodów w Europie rozpoczęła w 2012 roku. Marka Ora specjalizuje się w produkcji elektrycznych hatchbacków i crossoverów. Najpopularniejszym modelem okazał się Ora Funky Cat.
BYD Auto
Obecnie mocno konkuruje z Teslą, Toyotą czy Volkswagenem. Produkuje nie tylko samochody osobowe, ale także baterie do aut EV, samochody ciężarowe, autobusy, a nawet rowery elektryczne. Pierwszym dostępnym w Europie samochodem elektrycznym był SUV Tang. Za 265 tysięcy złotych można otrzymać samochód o naprawdę dużym zasięgu ok. 528 km, a także ekspresowym ładowaniem - 30 min do 80% pojemności baterii.
SAIC Motor
Saic jest państwowym koncernem motoryzacyjnym. W jego skład wchodzą takie marki jak Roewe, Maxus, LDV czy Rising auto. W 2005 roku nawiązało współpracę także z brytyjskim koncertem MG Rover Group. W 2014 roku wyprodukował największą liczbę samochodów w Chinach, a od 2010 roku zaczęła ekspansje na rynki europejskie i obecnie prześcignęło Mini, Mazdę, Suzuki, Cuprę czy Jeepa.
Chińskich marek samochodowych na rynku europejskim jest znacznie więcej. Należą do nich choćby FAW Group (Hongqi), BAIC, która nabyła prawa do SAABa i stała się udziałowcem spółki Daimler - właściciela Mercedes-Benz. Warto też wspomnieć o markach Nio czy XPeng. Wiele z tych firm weszło już na rynek europejski lub planuje to zrobić w niedalekiej przyszłości, co oznacza, że już niedługo na europejskich ulicach pojawi się wiele elektrycznych samochodów chińskiej produkcji.
Przeczytaj także:
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!