Żarłoczne czarne dziury w sercach kwazarów
Amerykańscy naukowcy odkryli grupę bardzo masywnych czarnych dziur znajdujących się w centrach kwazarów. Co ciekawe, obiekty te pochłaniają duże ilości materii.
Kwazary to jedne z najjaśniejszych obiektów we wszechświecie. Jest to wynikiem ogromnej "żarłoczności" znajdujących się w ich centrach czarnych dziur, które rozgrzewają wciągany pył i gaz do wysokich temperatur. Obiekty zaobserwowane ostatnio przez Kosmiczny Teleskop Chandra pochłaniają materię nawet 5 albo 10 razy szybciej.
Zespół astronomów pod kierownictwem Bina Luo z Penn State University przyjrzał się bliżej 51 czarnym dziurom, znajdującym się w odległościach 5-11,5 mld lat świetlnych od Ziemi. Naukowcy rozwiązali tajemnicę, dlaczego obserwowane obiekty są tak dobrze widoczne. Okazało się, że dysk akrecyjny powstały wokół czarnej dziury urósł do gigantycznych rozmiarów i ma kształt oponki, a nie - jak bywa zazwyczaj - płaskiej obrączki.
Badacze wyciągnęli wnioski, że czarne dziury znajdujące się we wnętrzach kwazarów rosną ekstremalnie szybko. Może być to wyjaśnienie występowania tak dużych ilości czarnych dziur w młodym wszechświecie.