Chiny eksperymentują w kosmosie
Chińczycy wyznaczyli sobie kilka wielkich celów, a mianowicie budowa na ziemskiej orbicie dużej stacji kosmicznej , załogowy lot na Księżyc i Marsa oraz budowa tam baz i kolonii. Obserwując postęp, jaki dokonywany jest przez naukowców z Państwa Środka, można śmiało rzec...
Chińczycy wyznaczyli sobie kilka wielkich celów, a mianowicie budowa na , załogowy lot na Księżyc i Marsa oraz budowa tam baz i kolonii. Obserwując postęp, jaki dokonywany jest przez naukowców z Państwa Środka, można śmiało rzec, że wszystkie te plany szybko zostaną zrealizowane.
Kilka dni temu Chiny wystrzeliły na orbitę nowego satelitę o nazwie Shijian-10, dzięki któremu naukowcy będą mogli badać zachowanie materii w warunkach mikrograwitacji. Udział w tych badaniach mają także naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Wspólnymi siłami więc zostanie przeprowadzonych aż 20 różnych eksperymentów, w tym doświadczenia z dziedziny fizyki płynów, nauk materiałowych oraz wpływu promieniowania i mikrograwitacji na systemy biologiczne.
Władze ESA poinformowały, że cieszą się z coraz większej współpracy z Państwem Środka, gdyż azjatyccy naukowcy są bardzo uzdolnieni, szybko się uczą, inspirują europejczyków, a tamtejszy rząd przeznacza na badania bardzo duże fundusze, dzięki czemu można do woli eksperymentować.
W ramach misji SJ-10 m.in. będą przeprowadzone testy ze spalaniem materiałów, które mają pomóc opracować bardziej odporne na wysokie temperatury kapsuły do lotów załogowych. Poddane badaniom zostaną też myszy, a dokładniej ich materiał genetyczny, pod kątem promieniowania kosmicznego i jego wpływu na mutacje DNA. Dane powinny pomóc nam zrozumieć oddziaływanie promieniowania na genom przyszłych kolonizatorów podczas długodystansowych lotów załogowych, np. na Marsa.
Specjaliści chcą również sprawdzić zachowanie ropy naftowej w warunkach wysokiego ciśnienia. Taka wiedza będzie przydatna przy odwiertach prowadzonych przy bardzo głęboko położonych złożach tego węglowodoru.
SJ-10 jest już drugą chińską misją prowadzoną w ramach projektu Strategicznego Priorytetowego Programu Badań Kosmicznych. Następna misja zostanie zrealizowana na wakacje, a kolejna pod koniec roku. W trakcie nich, chińscy naukowcy będą badali zjawiska związane ze splątaniem kwantowym oraz procesy z zakresu fizyki wysokich energii.
Ale to nie wszystkie zakrojone na szeroką skalę przedsięwzięcia pochodzące z Państwa Środka. Przypomnijmy, że Chińczycy ostro wzięli się także za próby , przeszczepy mózgu (lub jak kto woli ciała), , budowę na świecie, supernowoczesnych czy .