Pierwsze zdjęcia Słońca z teleskopu NuSTAR

Kosmiczny teleskop Nuclear Spectroscopic Telescope Array, który służy naukowcom do badania najbardziej energetycznych i egzotycznych obiektów w całym Wszechświecie, wykonał pierwsze zdjęcie Słońca. Obrazuje ono zachodni skraj słonecznej tarczy, gdzie pojawiły się obszary aktywne...

Kosmiczny teleskop Nuclear Spectroscopic Telescope Array (NuSTAR), który służy naukowcom do badania najbardziej energetycznych i egzotycznych obiektów w całym Wszechświecie, wykonał pierwsze zdjęcie Słońca. Obrazuje ono zachodni skraj słonecznej tarczy, gdzie pojawiły się obszary aktywne.

Na poniższym zdjęciu kolor zielony (2-3 kiloelektronowolty) i niebieski (3-5 kiloelektronowoltów) ujawniają wysokoenergetyczną emisję promieniowania rentgenowskiego z gazu ogrzanego do temperatury aż 3 milionów stopni Celsjusza.

Z kolei kolor czerwony ujawnia promienie ultrafioletowe wychwycone przez sondę SDO, emitowane przez materiał o niższej temperaturze, nie przekraczającej 1 miliona stopni.

Dzięki tym danym naukowcy lepiej poznają zjawiska zachodzące na powierzchni najbliższej nam gwiazdy, które mają niebagatelny wpływ na łączność satelitarną i radiową oraz sieć energetyczną.

NuSTAR jest najbardziej zaawansowanym teleskopem kosmicznym z dwoma zestawami optycznymi, składającymi się ze 133 ultracienkich zwierciadeł, dzięki którym może on osiągnąć 10-krotnie większą rozdzielczość i aż 100-krotnie większą czułość niż jego poprzednicy.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas