Transmisja na żywo: Zaćmienie Słońca

Dzisiaj w pasie od Australii przez wyspy Pacyfiku i Antarktydę po Amerykę Południową będzie można zobaczyć zaćmienie Słońca. Zapraszamy do śledzenia tego niecodziennego zjawiska za pomocą transmisji na żywo.

Dzisiaj w pasie od Australii przez wyspy Pacyfiku i Antarktydę po Amerykę Południową będzie można zobaczyć zaćmienie Słońca. Zapraszamy do śledzenia tego niecodziennego zjawiska za pomocą transmisji na żywo.

Dzisiaj w pasie od Australii przez wyspy Pacyfiku i Antarktydę po Amerykę Południową będzie można zobaczyć zaćmienie Słońca. Zapraszamy do śledzenia tego niecodziennego zjawiska za pomocą transmisji na żywo.

Dzisiaj wieczorem czasu polskiego dojdzie do drugiego w tym roku całkowitego zaćmienia Słońca.

Tym razem nasza dzienna gwiazda zniknie na 2 minuty w pasie od północnej Australii po Wyspy Pacyfiku.

Reklama

Jednak zaćmienie częściowe będzie można obserwować w całej północnej, środkowej i wschodniej Australii, na Antarktydzie oraz częściowo w Chile i Argentynie.

Naukowcy i amatorzy tego zjawiska będą je obserwować z najbardziej dogodnej lokalizacji, a więc znad brzegów Zatoki Karpentaria w północnej Australii.

Maksymalna faza zaćmienia nastąpi w miejscowości Mareeba o godzinie 21:38 czasu polskiego. Niestety zaćmienie nie będzie widoczne w Polsce, ponieważ u nas będzie już panować noc i Słońce znajdzie się pod horyzontem.

Jednak dla tych, którzy chcieliby zobaczyć to zjawisko, przygotowaliśmy transmisję na żywo. Ekipy naukowe będą publikować w internecie bezpośredni przekaz z zaćmienia. Dlatego też zapraszamy do śledzenia, jak Księżyc przysłania Słońce już od godziny 20:45 czasu polskiego na łamach serwisu GeekWeek.pl

Zaćmienie Słońca to moment, gdy Księżyc znajduje się dokładnie na linii prostej pomiędzy Ziemią a Słońcem. Wówczas tarcza Księżyca zaczyna przysłaniać tarczę słoneczną. Księżyc jest nieznacznie większy od Słońca na ziemskim niebie, dlatego całkowite przysłonić Słońce jest wstanie tylko na kilka minut.

To właśnie te minuty są najbardziej oczekiwanym przez obserwatorów momentem. Słońce znika, robi się wyraźnie ciemniej, spada temperatura, a wiatr ustaje. Zwierzęta myślą, że to już noc i zachowują się nietypowo. Niestety całkowite zaćmienia zdarzają się na jednym obszarze bardzo rzadko.

W Polsce najbliższa taka okazja zdarzy się 23 września 2090 roku i będzie to zaćmienie całkowite, zaś 13 lipca 2075 roku będziemy mieć do czynienia z zaćmieniem obrączkowym.

Zanim to jednak nastąpi bardzo efektowne zaćmienie ujrzymy 12 sierpnia 2026 roku. Tymczasem najbliższe zaćmienia, ale tylko częściowe, 20 marca 2015 roku. Do zobaczenia o godzinie 20:45.

Maksymalna faza zaćmienia o godz. 21:38 czasu polskiego (ale zapraszamy od 20:45):




Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama