Amazoński las deszczowy może ukrywać ponad 10 000 tajemniczych prekolumbijskich struktur

Naukowcy, wykorzystując najnowocześniejszą technologię teledetekcji, którą połączyli z modelowaniem statystycznym, odkryli, że amazoński las deszczowy skrywa ponad 10 000 budowli ziemnych z okresu prekolumbijskiego.

Aby przedostać się przez dżunglę i sprawdzić, co kryje się na ziemi naukowcy wykorzystali LiDAR (Light Detection and Ranging) - jest to wyjątkowa metoda teledetekcji, która bazuje na laserowych impulsach i służy do pomiaru odległości, a także do "dokumentowania tego, co zakryte".

Specjaliści używają różnic w czasach powrotu lasera i pomiarów długości fal. Dzięki czemu są w stanie stworzyć niezwykle szczegółową cyfrową mapę 3D krajobrazu. Jednocześnie mogą usunąć wszystkie zasłaniające go elementy, np. drzewa, których korony skrzętnie ukrywają struktury archeologiczne.

Reklama

Jakie cuda skrywa amazoński las?

Jak mówi dr Vinicius Peripato z Brazylijskiego Narodowego Instytutu Badań Kosmicznych (INPE): - Nasze badanie sugeruje, że las deszczowy Amazonii może nie być tak dziewiczy, jak wielu sądzi, ponieważ gdy staramy się lepiej zrozumieć zakres prekolumbijskiej okupacji ludzkiej, zaskakuje nas znaczna liczba miejsc wciąż nieznanych społeczności naukowej.

W najnowszych badaniach archeolodzy przeskanowali dziesiątki kilometrów kwadratowych lasów deszczowych i odkryli 24 nieznane nauce starożytne kompleksy.

- Nowe miejsca obejmowały pierścieniowe struktury, które mogły pełnić funkcje ceremonialne lub obronne. Udokumentowano także ufortyfikowane wioski, osady na szczytach gór, sieci dróg, a nawet megalityczne struktury podobne do Stonehenge - powiedziała dr Carolina Levis z Uniwersytetu Federalnego Santa Catarina w Brazylii.

Tysiące starożytnych konstrukcji

Do tej pory w ten sposób przebadano zaledwie 0,08 proc. całej Amazonii. Naukowcy uważają, że odkryta do tej pory liczba i różnorodność stanowisk, wskazuje, że wielkoskalowe prekolumbijskie struktury są znacznie bardziej rozpowszechnione, niż wcześniej się wydawało.

Zebrane dane zostały połączone ze sobą za pomocą predykcyjnego modelu rozmieszczenia przestrzennego. Ujawniło to, że amazońskie lasy deszczowe mogą ukrywać jeszcze od 10 300 do prawie 23 700 olbrzymich starożytnych struktur, które nie zostały jeszcze odkryte. Potencjalne kompleksy mają być przede wszystkim konstrukcjami ziemnymi.

- Jeszcze jakiś czas temu ekolodzy postrzegali Amazonię jako rozległy, dziewiczy las, jednak teraz, łącząc inne typy pozostałości prekolumbijskich, możemy zobaczyć, jak wiele obszarów, na których obecnie występuje gęsty las, zostało już poddanych szeroko zakrojonym pracom inżynieryjnym oraz uprawie i udomowieniu roślin przez społeczeństwa prekolumbijskie.

Dodała również: - Osoby te opanowały wyrafinowane techniki gospodarowania gruntami i roślinami, które w niektórych przypadkach są nadal obecne w wiedzy i praktykach współczesnych społeczności i mogą inspirować nowe sposoby współistnienia z lasem bez konieczności jego niszczenia.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: historia | Archeologia | Amazonia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy