Amazonia

Poniedziałek, 15 stycznia 2024 (13:04) Aktualizacja Środa, 21 lutego 2024 (13:39)
Amazonia to ogromny obszar geograficzny w Ameryce Południowej, obejmujący głównie terytoria Brazylii, Kolumbii, Peru i kilku innych państw. Jest znana przede wszystkim z Amazonii - największego na świecie lasu deszczowego, który jest domem dla milionów gatunków roślin i zwierząt oraz rzeki Amazonki - jednej z najdłuższych na świecie. To nie tylko ekosystem o ogromnym znaczeniu dla całej planety, ale również obszar o dużej różnorodności kulturowej i społecznej. Amazonia ma kluczowe znaczenie dla globalnego klimatu i bioróżnorodności.
Amazonia - najważniejsze informacje
Amazonia to zielone płuca Ziemi. /123RF/PICSEL

Amazonia - najważniejsze informacje

H1: Amazonia

H2: Amazonia - szczegóły

Znana jako: “płuca Ziemi”
Położenie: Ameryka Południowa, dorzeczaAmazonki

Co to jest Amazonia? 

Amazonia, często nazywana „płucami Ziemi”, jest rozległym regionem w Ameryce Południowej, obejmującym większość dorzecza rzeki Amazonki. Charakteryzuje się ona niespotykaną nigdzie indziej  różnorodnością biologiczną i złożonymi ekosystemami. To tutaj znajduje się największy na świecie las deszczowy, który rozciąga się na terytorium dziewięciu krajów, w tym Brazylii, Peru i Kolumbii. Rzeka Amazonka, będąca drugą co do długości rzeką na świecie, stanowi serce tego regionu, dostarczając wodę dla niezliczonych gatunków fauny i flory.

Jak chronić lasy Amazonii?

Jednym z najbardziej charakterystycznych aspektów Amazonii jest jej bogactwo biologiczne. Lasy deszczowe Amazonii są domem dla milionów gatunków roślin, zwierząt i owadów, z wieloma gatunkami jeszcze nieodkrytymi. Amazonia pełni również kluczową rolę w regulowaniu globalnego klimatu, dzięki swojej zdolności do pochłaniania ogromnych ilości dwutlenku węgla. 

Rośnie tam około 40 tysięcy gatunków roślin, z czego wiele ma zastosowania lecznicze. Naukowcy wciąż odkrywają nowe gatunki i ich potencjalne zastosowania.
 
W Amazonii żyje około 400-500 rdzennych plemion, z których wiele nadal prowadzi tradycyjny tryb życia, mając ograniczony kontakt ze współczesnym światem. Żyją w symbiozie z przyrodą, opierając się na tradycyjnych metodach polowania, rybołówstwa i rolnictwa. Ich kultura i wiedza o środowisku naturalnym stanowią nieocenione źródło informacji o zrównoważonym życiu i ochronie środowiska.
 
Przyszłość Amazonii stoi pod znakiem zapytania. Region ten boryka się z poważnymi zagrożeniami, takimi jak wylesianie, zmiany klimatyczne, wydobycie surowców naturalnych i presja ze strony rolnictwa. Te działania nie tylko zagrażają bioróżnorodności, ale także wpływają na klimat globalny i dobrostan rdzennych ludów.

Jaka jest powierzchnia Amazonii?

Amazonia zajmuje około 5,5 miliona kilometrów kwadratowych, co stanowi około 40% powierzchni Ameryki Południowej. Jest większa niż 28 krajów Unii Europejskiej razem wziętych. Amazonka, będąca główną arterią regionu, wylewa się na szerokość do 48 kilometrów w czasie pory deszczowej. Jest też uważana za największą rzekę świata pod względem przepływu wody, która przewyższa łączny przepływ siedmiu kolejnych największych rzek.
 
W lasach deszczowych Amazonii żyje około 10% znanych gatunków zwierząt na świecie. Można tu spotkać takie unikatowe gatunki jak jaguary, piranie, leniwce, różnorodne węże, w tym anakondy, oraz tukany.

Jednym z charakterystycznych drzew Amazonii jest sumauma (Ceiba pentandra), które może osiągnąć wysokość do 70 metrów.

Temat Amazonia znajdziesz również w serwisie:

Amazonia - Wiadomości

Amazonia - Wideo

  • Mogą czuć się bezpiecznie. Teraz ich dom jest tutaj

    Poniedziałek, 8 listopada 2021 (12:22)
    Putuyamo i jej okolice właśnie wzbogaciły się w nowych mieszkańców. Na brzegach płynącej w kolumbijskiej części Amazonii rzeki wypuszczono 40 żółwi. Akcja ma związek z paktem przeciwko...