Archeolodzy odnaleźli listę zakupów sprzed 3500 lat. Została spisana tajemniczym językiem

W południowej Turcji w słynnym starożytnym mieście Alalakh odnaleziono tajemniczą tabliczkę z pismem klinowym. Po dokonaniu szczegółowych analiz okazało się, że zapisana jest tam wyjątkowa lista zakupów. Co się na niej znajdowało?

W starożytnym mieście odnaleziono wyjątkową glinianą tabliczkę zapisaną tajemniczym pismem
W starożytnym mieście odnaleziono wyjątkową glinianą tabliczkę zapisaną tajemniczym pismemgorodenkoff/Facebook: Heritagedaily/ Republic of Turkey Ministry of Culture and Tourism123RF/PICSEL

W starożytnym mieście Alalakh znajdującym się obecnie w prowincji Hatay na południu Turcji odnaleziono wyjątkową glinianą tabliczkę. Znajdowała się ona w kopcu zwanym Aççana Höyük. Prace archeologiczne były badaniami konserwatorskimi przeprowadzanymi po ostatnim wielkim trzęsieniu ziemi w Hatay.

Alalakh było starożytnym miastem, w którym znajdowało się wiele pałaców, świątyń, czy fortyfikacji. Było także stolicą pradawnego królestwa Mukisz. Ruiny znajdują się w dolinie Amik zaledwie 2 km od współczesnej granicy syryjsko-tureckiej. Dolina była zamieszkiwania przez ludzi już 6000 lat p.n.e.

Co było na starożytnej liście zakupów?

Tabliczka datowana jest na XV wiek p.n.e. i waży jedynie 28 gramów, a jej wymiary wynoszą 4,2 cm szerokości, 3,5 cm długości oraz 1,6 cm grubości. Zawiera ona tekst klinowy napisany w języku akadyjskim - jest to wymarły język wschodniosemicki, którym mówiono w starożytnej Mezopotamii. Pismo klinowe jest jedną z najstarszych na Ziemi odmian pisma. Sama nazwa pochodzi od kształtu znaków, które były odciskane za pomocą kawałka trzciny w glinie.

Język akadyjski zapisywany był sumeryjskim pismem klinowym. Jednakże nie pozwalało ono oddać wielu typowo semickich dźwięków mocy, w tym spółgłosek emfatycznych. Aczkolwiek zapis ten uwzględniał samogłoski, których nie ma w obecnym piśmie arabskim i hebrajskim.

Dzięki długotrwałym i szczegółowym analizom udało się naukowcom rozszyfrować tajemnicze pismo. Okazało się, że tabliczka jest administracyjnym zapisem zakupów dużej liczby mebli - były to drewniane stoły, krzesła i stołki. Jednocześnie zawarte były tutaj szczegóły, dotyczącego tego kto je kupił i kto sprzedał.

Archeolodzy wskazują, że tabliczka dostarcza ogromu wiedzy dotyczącej struktury gospodarczej i systemu państwowego funkcjonującego na obszarze dzisiejszej południowej Turcji w okresie późnej epoki brązu. Specjaliści podkreślają, że wciąż prowadzone są badania nad tajemniczym prehistorycznym artefaktem.

Mehmet Ersoy z Ministerstwa Kultury i Turystyki Republiki Turcji powiedział: - Wierzymy, że ta ważąca 28 gramów tabliczka zapewni przyszłym pokoleniom nową perspektywę w naszym zrozumieniu bogatego dziedzictwa Anatolii.

Znalazł szkielet stegozaura w swoje urodziny. Rekordowa cena na aukcjiAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas