Dom "Zośki" po remoncie. Tadeusz Zawadzki ukrył tu zapiski
Dom "Zośki" przeszedł rewitalizację - przywrócono tym samym blask miejscu związanemu z Tadeuszem Zawadzkim i działaczami Polskiego Państwa Podziemnego. To na obszarze willi Zawadzkich "Zośka" ukrył zapiski z akcji pod Arsenałem, na których podstawie powstała później książka "Kamienie na szaniec". Dom "Zośki" będzie można zwiedzać. Jakie wystawy się tam pojawią?
Dom "Zośki" przeszedł remont. To tu znaleziono zapiski Tadeusza Zawadzkiego
Zakończyły się prace nad rewitalizacją zabytkowego budynku związanego z rodziną Zawadzkich, w tym z Tadeuszem Zawadzkim ps. Zośka. Niewielki drewniany budynek przy ul. Królowej Jadwigi 11 w Zalesiu Dolnym w Piasecznie to miejsce, w którym znaleziono notatki "Zośki". Na ich podstawie powstała książka, opowiadająca o działaniach członków Szarych Szeregów w Warszawie podczas II wojny światowej.
- To tu w szklanym gąsiorze zakopano wspomnienia Tadeusza Zawadzkiego "Zośki" z marcowej akcji pod Arsenałem. Jego zapiski zredagował później Aleksander Kamiński, tworząc słynną książkę "Kamienie na szaniec". Dziś dom jest nazywany Domem "Zośki" - czytamy na stronie gminy Piaseczno.
Udana rewitalizacja. Dom "Zośki" stał się filią Muzeum Piaseczna
Willa Zawadzkich posiada szczególną wartość historyczną. Była miejscem spotkań konspiracyjnych wielu działaczy Polskiego Państwa Podziemnego. Bywali tutaj m.in. Aleksander Kamiński, Piotr Pomian, Jan Zieja, a nawet generał Stefan Rowecki ps. Grot.
Umowę na przebudowę, rozbudowę i zmianę sposobu użytkowania zabytkowego budynku rodziny Zawadzkich gmina Piaseczno podpisała w 2023 r. z założeniem sfinalizowania prac do końca 2024 r. Koszt oszacowano na ok. 6 mln zł. Udało się, Dom "Zośki" w 2025 r. stał się filią Muzeum Piaseczna.
Trwają prace nad wypełnieniem historycznymi pamiątkami wnętrz Domu "Zośki".
Zwiedzanie Domu "Zośki". Szare Szeregi i losy Zawadzkich
Co konkretnie będzie można oglądać we wnętrzach zrewitalizowanego budynku?
- Przystępujemy do prac nad aranżacją wnętrz i przygotowaniem wystawy stałej poświęconej Szarym Szeregom i rodzinie Zawadzkich - zaznaczył Daniel Putkiewicz, burmistrz miasta i gminy Piaseczno.
Muzeum Piaseczna poinformowało, że trafiają do niego kolejne pamiątki, które zostaną zaprezentowane na wystawach.
- W ostatnim czasie do muzealnej kolekcji trafił medalion ze zdjęciem siostry Tadeusza Zawadzkiego - Anny Zawadzkiej ps. Hanka z 1938 roku. Ponadto księgozbiór wzbogaciła pozycja "Opowiedz mi, druhno. Z życia Anny Zawadzkiej" - wymienia przykłady Muzeum.
Fundacja Dom "Zośki" wspomina Tadeusza Zawadzkiego
Odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari Tadeusz Zawadzki ps. Zośka, zginął w nocy z 20 na 21 sierpnia 1943 roku w miejscowości Sieczychy. Doszło do tego w trakcie akcji zbrojnej wymierzonej w niemiecką strażnicę Grenzschutzu.
- Była to część większej operacji znanej jako akcja "Taśma", której celem było niszczenie niemieckich posterunków granicznych pomiędzy Generalnym Gubernatorstwem a terenami włączonymi do III Rzeszy. Podczas ataku dowództwo nad operacją sprawował Andrzej Romocki "Morro", a Tadeusz Zawadzki pełnił rolę obserwatora. Mimo tej funkcji "Zośka" wziął aktywny udział w szturmie. Zginął, gdy został śmiertelnie postrzelony, prawdopodobnie przez niemieckiego strzelca, w chwili gdy próbował przedostać się do strażnicy - wspomina fundacja Dom "Zośki", która od 2015 r. jest zaangażowana w dbanie o zabytek.