Grób Jezusa jest prawdziwy? Odkryli coś, co pasuje do opisów biblijnych
Archeolodzy prowadzący wykopaliska pod Bazyliką Grobu Świętego w Jerozolimie natrafili na ślady starożytnego ogrodu, który zdaje się pasować do znanego z Biblii opisu miejsca pochówku Jezusa. Odkrycie to może rzucić nowe światło na historię tego świętego dla chrześcijan miejsca i wzmocnić przekonanie o autentyczności biblijnych opisów.

Bazylika Grobu Świętego to najważniejsza świątynia chrześcijańska postawiona w domniemanym miejscu męki, ukrzyżowania, złożenia do grobu i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Już niedługo, w związku ze zbliżającą się Wielkanocą, ponownie stanie się miejscem pielgrzymek wielu wiernych, którzy tym razem udadzą się na miejsce z jeszcze większym przekonaniem.
Wykopaliska pod Bazyliką Grobu Świętego
Nowe wykopaliska pod Bazyliką Grobu Świętego ujawniły bowiem obecność liczących około 2000 lat drzew oliwnych oraz winorośli, które zostały zidentyfikowane na podstawie analizy archeobotanicznej i pyłkowej próbek. Z kontekstu i warstw archeologicznych wynika, że należą one do epoki przedchrześcijańskiej, ale nie przeprowadzono jeszcze badań radiowęglowych, więc na ostateczne potwierdzenie musimy poczekać.
Renowacja i zgoda na wykopaliska
Dlaczego to tak istotne? Bo mówimy o roślinach, które mogą odpowiadać relacji zawartej w Ewangelii według św. Jana. To właśnie tam wspomniano, że w pobliżu miejsca ukrzyżowania znajdował się ogród, a w nim nowy grób, w którym jeszcze nikt nie spoczął: "A na miejscu, gdzie Go ukrzyżowano, był ogród, a w ogrodzie nowy grób, w którym jeszcze nie był człowiek złożony. Tam złożono Jezusa".
Odkrycia archeobotaniczne są dla nas szczególnie interesujące w kontekście tego, co zostało zapisane w Ewangelii Jana. Tekst wspomina o zielonym obszarze pomiędzy Golgotą a grobem, a my zidentyfikowaliśmy ślady uprawianych pól
Odkrycie jest efektem trwających od 2022 roku prac renowacyjnych, które zostały zatwierdzone przez trzy wspólnoty religijne opiekujące się bazyliką: katolicką, ormiańską i grecką prawosławną. W ramach tych działań archeolodzy otrzymali zgodę na przeprowadzenie badań pod posadzką świątyni.
I znaleźli tam warstwy sięgające epoki żelaza, a także fragmenty ceramiki, lampy oliwne i próbki gleby. Odkrycia te sugerują, że teren, na którym obecnie stoi bazylika, zmieniał swoją funkcję na przestrzeni wieków - od kamieniołomu, przez obszar uprawny, aż po cmentarz.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 87 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!