Grobowiec sprzed 5000 lat. Pochówek wśród 270 tys. białych koralików
Koraliki regularnie pojawiają się w zapisach archeologicznych jako forma ozdoby, waluty czy element wymiany społecznej. Jak jednak wynika z nowych badań, zbiór z grobowca Montelirio, będącego częścią stanowiska archeologicznego Valencina w pobliżu Sewilli, jest największym tego rodzaju znanym na świecie.
Archeolodzy badający liczący ok. 5 tys. lat grobowiec w południowo-zachodniej Hiszpanii odkryli, że pochowane tam kobiety zostały złożone do grobu z niewiarygodną liczbą białych koralików, które prawdopodobnie były nawleczone razem, tworząc misternie zdobione stroje. Naukowcy oszacowali, że kolekcja zawierała 270 769 okrągłych paciorków, wykonanych głównie z muszli morskich.
Kolekcja zawiera ponad 270 tys. białych koralików
Jak przekonują, ich wytworzenie zajęłoby dziesięciu osobom pracującym po osiem godzin dziennie aż 206 dni (11 minut na sztukę), czyli około siedmiu miesięcy. Szacunek ten nie uwzględnia jednak czasu potrzebnego na zebranie odpowiednich muszli, szczególnie że wiele z nich (albo wszystkie?!) mogło być irydyzujących, ponieważ niektóre wciąż zachowały perłowy efekt.
Uważamy, że paciorki tworzyły ceremonialne stroje noszone przez te kobiety, które były bardzo ważne społecznie lub religijnie, podczas wyjątkowych okazji lub ceremonii. Te stroje musiały być naprawdę ciężkie. To nie było coś, co nosiło się na co dzień
Jak wynika z publikacji w czasopiśmie Science Advances, szczegółowa analiza kolekcji paciorków rzuca nowe światło na wysoką pozycję kobiet w społeczeństwie, które niegdyś zamieszkiwało teren Valenciny.
Ich wytworzenie zajęło długie miesiące
Zespół odkrył większość paciorków w dużej komorze grobowca Montelirio, gdzie znajdowały się szczątki 20 osób, w tym 15 kobiet oraz pięciu osób, których płci nie udało się określić (znaleziono je również w mniejszej komorze, w której pochowano dwie kobiety). I choć archeolodzy przez lata wydobywali koraliki z tego grobowca, to badanie jest pierwszym, w którym cała kolekcja została szczegółowo przeanalizowana.
Współautorka badania Marta Díaz-Guardamino, profesor archeologii na Uniwersytecie w Durham, wyjaśniła, że wiele paciorków było ułożonych w rzędy, które pokrywały duże obszary ciał, co sugeruje, że mogły stanowić elementy stroju. Dodatkowo, pozostałości roślinne znalezione w otworach paciorków wskazują na użycie nici.
Myślę, że wysiłek włożony w stworzenie tych koralikowych szat znacznie przewyższa ten wymagany do wykonania kreacji haute couture na czerwony dywan. Potrzeba było o wiele więcej godzin i ludzi zaangażowanych w produkcję paciorków. Było to przedsięwzięcie na zupełnie inną skalę, bez precedensu na świecie
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!